Ayak Altı Yanmasının Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Altı Yanmasının Nedenleri ve Tedavisi

Birçok insanın sıklıkla karşılaştığı ayak altı yanması bazı rahatsızlıklardan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Genelde 50’li yaşlarda görülen bu rahatsızlık bazen bilek ve baldır kısımlarında da yanma şeklinde görülebilmektedir. Peki ayak altı yanmasının nedenleri nelerdir, ayak altı yanmasının tedavisi için yapılması gerekenler nelerdir?

Ayak Altı Yanmasının Nedenleri

Ayak altı yanmasının nedenleri arasında bir çok farklı durum olabilmektedir. Bunlara alt başlıklar halinde değinecek olursak:

Ayak Mantarı : Ayak mantarı sonucunda ayak tabanının kuruması sonucunda yanma hissedilebilmektedir.

Travmalar: İstenmeyen kazalar hemen hemen hepimizin başına gelebilmektedir. Oluşan bazı kazalar ayak altında yanma hissine neden olabilmektedirler.

Kilo Problemi: Ayak altında yanma hissi nedenleri arasındaki diğer bir durum ise fazla kilolardır. Kiloadan dolayı ayağa aşırı bir yüklenme olduğundan dolayı ayak altında yanma hissedilmesi normal bir durumdur.

Şeker Hastalığı: Şeker hastalığı sonucunda kişinin ayak yada bacağında bulunan sinirler tahrip olabilmektedir. Bu tahrip ise kanda bulunan glikozda yükselmeye neden olabilmekte. Bunun sonucunda ayak altında yanma, karıncalanma ve uyuşma hissine neden olabilir. Şeker hastalığı olan kişilerde geceleri ayak yanma hissi daha fazla görülebilmektedir.

Alerjik Durumlar: Kişinin kullanmış olduğu bazı ayakkabı, deterjan ve sabunlar alerjiye neden olabildiğinden dolayı ayakta yanma, karıncalanma hissine neden olur. Aynı zamanda ayak altında kaşıntıya da neden olabilmektedir.

Sinir Sıkışması: Ayağımızda bulunan 3 ve 4. parmak da bazen sinirler sıkışabilir. Bunun sonucunda doku büyümesi meydana gelmektedir. Bu durum yine ayakta yanma hissine neden olabilmektedir.

Ayak Altı Yanmasının Tedavisi

Ayak altı yanmasının tedavisi için kesinlikle bu durumun nedeninin doğru teşhis edilmesi gerekmektedir. Durumu en iyi şekilde teşhis edebilecekler ise hiç şüphe yok ki doktorlardır. Eğer sizde ayak altı yanma sorunu yaşıyorsanız kesinlikle bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ayakkabının rahatlığı, ayak temizliği ve pamuklu çoraplarda ayak yanmasına karşı iyi gelebilmektedir.