Bayılma Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

bayılma neden olur, belirtileri nelerdir?

Bayılma her yaşta görülebilen, beyine erişen kan akımının azalmasıyla meydana gelen bir durumdur. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kısaca bahsetmek gerekirse, kişinin belli bir süre kendisini kaybetmesi ve hareket edemez hale gelmesi olarak tanımlanabilir. Hemen hemen hepimizin bildiği bu tanımdan sonra dilerseniz bayılma konumuzu alt başlıklar halinde derinlemesine inceleyelim.

Bayılma Nedenleri Nelerdir?

Bayılmanın bir çok nedeni vardır fakat bunar arasında en temel neden: yoğun miktarda alkol kullanımı sonrasında kandaki alkol miktarının aşırı seviyede olması sonucunda kişinin denge mekanizmasının bozulmasıdır. Diğer sık bayılma sebeplerinden birisi de tansiyon düşmesi durumudur. Kişinin tansiyonu düştüğünde, gözüne bir karartı gelebilir, dengesini kaybedebilir ve sonucunda bayılma olabilir. Peki, bayılma belirtileri nelerdir?

Bayılma Belirtileri Nelerdir?

Bayılma genellikle ani gelişen bir durum gibi gözükse de bazı belirtileri mevcuttur. Özellikle bayılma öncesi belirtiler neler olduğunu bilmek zaman zaman hayat kurtarıcı olmaktadır.

Bayılma belirtileri şunlardır;

  • Kişiler bayılmadan önce genellikle yoğun bir şekilde kalp çarpıntısı yaşarlar. Kalbin hızlı atmasının yanında hızlı hızlı nefes alıp verme durumu da yaşanır.
  • Bayılmadan önce göğüste bir ağrı hissedilebilir. Bu durum kalp krizi ile karıştırılmamalı ve sakin olunmalıdır.
  • Kişiler bayılmadan önce yoğun miktarda terleyebilir ve bu aşırı derecede su kaybına sebep olabilir. Bu durumda sakin bir şekilde 1-2 bardak ılık su içilmelidir.
  • Kişiler genellikle bayılmadan önce yoğun bir şekilde baş ağrısına maruz kalırlar. Bunun devamında yaşanan denge kaybı ve baş dönmesi de bayılma öncesi keskin belirtilerdir.
  • Genellikle bayılacak kişilerin gözleri kararmakta ve bulanık görmektelerdir. Buda bayılmanın yakın olduğunun keskin belirtilerindendir.

Bayılma Ne Kadar Sürer?

Bayılmanın ne kadar sürdüğüne dair kesin bir bilgi bulunmaktadır. Bunun en önemli nedeni ise bayılma sebebine göre bayılmanın süresinin değişmesidir. Örnek olarak; tansiyon düşmesi sebebiyle yaşanan bayılmalar 5-10 dakika içerisinde düzelmektedir. Daha basit sebeplere dayanan bayılmalar 1-2 dakikasında geçebilmektedir.

Bayılmanın Sebebi Nasıl Anlaşılır?

Bayılma sebebinin anlaşılması için sıkı bir takip gereklidir. Bu takibi yapacak kişi uzman bir doktordur.