Boy Uzatan Yiyecekler

boy uzatan yiyecekler

Özellikle büyüme çağındaki çocukların aldığı her besin tüm fiziksel aktivitelerine yoğun olarak etki etmektedir. Bu yaşlarda yanlış beslenme seyredilmesi ileride boy/kilo oranlarında olumsuz etkiye neden olacaktır. Alınan her besinin bir değeri vardır fakat özellikle vücudumuzda büyüme hormonu salgılayan hipofiz bezinin doğrudan kendi işine yarayan besinlere ihtiyacı vardır. Beslenmenin boyun uzamasına olan etkisi yaklaşık %40’lık bir orandadır ve geri kalanı genetik faktörlere bağlıdır. Büyüme çağındaki çocuklarda bu %40’lık kısmı dolu dolu geçirerek ve spor desteği sağlanarak boy uzaması gerçekleştirmek mümkündür. Şimdi gelelim boy uzatan besinler listemize:

Süt

Süt, içeriğinde barındırdığı Kalsiyum minerali sayesinde çocuklarda kemik beslenmesi ve oluşumunda; yetişkinlerde ise kemik erimesinin önlenmesi açısından son derece değerli ve önemli bir besin kaynağıdır. Süt, içeriğinde bulundurduğu A vitamini sayesinde kemik oluşumu için gereken hücresel proteinleri vücudumuzda oluşmasını sağlar. Yağlı sütlere oranla özellikle büyüme çağındaki çocuklara yağsız süt içirmemiz %100 protein alımı sağlar.

Tavuk

Protein açısından %100 zengin olan tavuk eti, boy uzamasına yardımcı olacaktır. Fakat yeni nesil fabrika ortamında yetiştirilmiş yumurta ve tavuklardan bu besinin yeteri kadar alınması beklenemez. Büyüme çağındaki çocukların günlük periyot olarak 50-100 gr tavuk eti yemeleri boy uzamasında önemli rol oynayacaktır.

Balık ve Su ürünleri

Balık, boy uzatan yiyecekler arasında en değerli olan besinleri barındırır ve düzenli tüketim halinde çocuklarda hızla kemik gelişime yardımcı olacaktır.

Su ürünlerini işlenmiş kapalı kutularla almaktan ziyade taze olarak alıp tüketmek daha faydalı olacaktır.

Yumurta

Protein açısından zengin ve boy uzatmak açısından en değerli kaynaklardan biri de yumurtadır. Çünkü yalnızca protein değil, A ve D vitaminleri açısından da önemli ve hipofiz bezine yardımcı bir besin kaynağıdır. Literatürde Riboflavin adı verilen B2 vitaminini de bünyesinde barındıran yumurta, özellikle ergenlik döneminde tüketildiğinde vücudu hızlı bir kemik oluşum sürecine sevk edecektir.

Muz

Potasyum açısından en zengin besin kaynaklarından biri olan muz hipofizin ihtiyaç duyduğu besini yeteri kadar sağlamakla beraber tıpta pek çok alanda (ciltten sindirime kadar) faydalı bir besin olarak görülmekte ve kullanılmaktadır. Vücutta diğer besinlerden alınmış ve fazlalık olarak kalmış sodyum mineralinin de bastırılmasını sağlamaktadır. Sodyum fazlalığı dişlerde ve kemiklerde zararlı etkilere neden olmaktadır ki bu yüzden muz tüketimi sodyum bastırılması açısından önemli bir besin kaynağıdır.

Havuç

Havuç küçük yaşlardan itibaren çok iyi bildiğimiz üzere C ve A vitaminleri açısından oldukça zengin bir besindir ve boy uzatmak için önemli rol oynamaktadır. Boy uzaması yeni kemik hücreleri oluşumu sayesinde gerçekleşmektedir ve büyüme çağında vitamin/protein açısından zengin besinler tüketmek gelişim sürecini hızlandırır. Sadece havuç değil, benzer besinler arasından biber, kabak, ve kayısı, kavun gibi pek çok besin de C ve  A vitamini açısından zengindir, bol bol tüketilmesi fayda sağlayacaktır.

 

Tüm bu besinlerin yanı sıra kuruyemişler, süt ve balık ürünlerinin tamamı ve yulaf ezmesi gibi bitkisel protein açısından zengin besinleri periyodik olarak tüketmek büyüme çağında oldukça önemli rol oynamaktadır.