Burun Ucu Kızarması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Burun Ucu Kızarması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Günümüzde bazı insanların yaşamış olduğu rahatsızlık olan burun ucu kızarması konusuna bu yazımızda değineceğiz. Birçok hastalığında habercisi olabilen burun kızarıklığı basitmiş gibi görünsede aslında üstünde durulması gereken bir rahatsızlıktır. Peki burun kızarıklığı neden olur, burun kızarıklığı tedavi yöntemleri nelerdir?

Burun Ucu Kızarmasının Nedenleri

Burun ucu kızarması rahatsızlığına tıp dilinde foliküt denilmektedir. Burnun kızarmasına neden olan durum ise kıl foliküllerinin yüzeysel olarak kızarmasıdır. Bununla birlikte burunda bulunan salgı bezlerinin bakteri biriktirmesi sonucunda da burun kızarıklığı meydana gelebilmektedir. Ayrıca kıl köklerinin enfeksyion kapması ve burun kıllarının cımbızla çekilmesi de bu rahatsızlığa neden olabilmektedir.

Burun Ucu Kızarıklığının Tedavisi

Burun ucu kızarıklığı gözle görülebilir olduğundan teşhisi kolay konan bir rahatsızlıktır. Fakat burun ucu kızarıklığı yaşayan bireylerin kesinlikle doktora başvurmaları gerekmektedir. Görünüş olarak basit bir rahatsızlık gibi görünse de farklı nedenlere bağlı olarak istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamız için kesinlikle tedavi için doktora gitmeliyiz. Zira burun kızarıklığı sorununa neden olan bakterilerin kana bulaşması hasta az öncede söylediğimiz gibi kötü sonuçlar doğruabilir.