Corona (Korona) Virüsünden Korunma Yolları

Corona (Korona) Virüsten Korunma Yolları

Çin’ de ortaya çıkan ve hızla yayılan, bu yılın başından itibaren adını sıkça duyduğumuz Coronavirüs, şimdiye kadar toplam 118 bin kişiye bulaştı. Bugüne kadar yapılan gözlemlerde corona virüsü bulaşan hastaların %85’inde hafif bir biçimde seyrediyor., %15 i ağır bir biçimde etkiliyor, %3.4’lük kısımda ise ölüm görünüyor. Ülkemizde de önümüzdeki aylarda yaygınlaşma ihtimali olan korona virüsü, insanlarımızı stok yapmak için marketlere akın etmeye yöneltti. Fakat bu virüsten bizi koruyacak olan panik yapmamız değil, korona virüsüne karşı önlem almamız olacaktır.

Corona virüsüne karşı henüz bir aşı üretilmediğinden bilgilerimiz net değil, fakat birkaç yıl içerisinde geliştirilip insanlara uygulanması bekleniyor. Bu süreçte insanların corona virüsünden korunmak için yapabileceği tek şey insanlarla temas etmeyi azaltmak olacaktır. Bugün sizlere corona virüsten korunma yolları hakkında bilgi vereceğiz. Fakat corona virüsüne geçmeden önce dilerseniz corona virüsü nedir sorusunun cevabına değinelim:

Corona Virüsü (Korona) Nedir?

Corona virüsü önceden var olan ve hayvanla arasında yaygın olan bir virüs çeşididir. Nadir olarak hayvanlardan insalara bulaşabilen bu virüs maalesef günümüzde bir çok kişide görülmektedir. Virüsün bu derece hızlı yayılmasının en büyük nedeni ise insanlar arasında birbirine bulaşmasıdır. Bu virüsten korunmak oldukça önemlidir, zira Corona virüsleri orta doğu solunum sendromu ve ağır akut solunum sendormlarına neden olabilmektedir.

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corono virüsünün belirtileri arasında en önemlileri yüksek ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı yer almaktadır. Fakat bu belirtiler mevsimsel gripten dolayı da kaynaklanabilir. Peki biz bu durumu nasıl anlarız? Bu konuda sizlerin aşağıda bulunan videoyu izlemenizi öneririz.

Corona Virüsünden Korunma Yolları;

* Alışveriş merkezi, havalimanı, hastane gibi yoğunluğun fazla olduğu ortamlarda mümkün olduğunda kısa süre kalmaya çalışın.
* Özellikle toplu taşıma kullandıktan sonra ellerinizi dezenfekte edin.
* Bazı durumlarda ellerinizi yıkayamayabilirsiniz. Bu gibi durumlar için yanınızda her zaman kolonya taşıyın.
*Virüs en fazla ağızdan, burundan ve gözlerden yayılır. Bu bölgelere dokunmayı bırakın.
*Bilindiğinin aksine virüs, havada pek fazla kalamıyor. Ama siz yine de hapşıran ve öksüren insanların yakınında durmamaya özen gösterin.
*Yakın zamanda yurtdışı seyehati etmişseniz ve ateş, hapşırık gibi şikayetleriniz varsa mümkün olduğunda evden ayrılmamaya çalışın.
*Hapşırırken kesinlikle avuç içinize hapşırmayın, mümkünse bir peçete kullanın, değilse dirseğinize doğru hapşırın.
*Corona virüsüne karşı maske kullanımı sizi korumaz. Fakatcorona virüsü olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bunu yakınlarınıza bulaştırmamak için maske kullanın.
*Aşağıdaki videoları izleyip, corona virüsü nasıl yayıldı?, corona virüsünden nasıl korunabilirim? gibi sorularınızın cevabını öğrenebilirsiniz.