Crohn Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Crohn Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Crohn Hastalığı, sindirim sisteminin de yer alan ince ve kalın bağırsakta görülen çok ciddi bir rahatsızlıktır. Önemsenmediği takdirde çok büyük sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Bu hastalığın tam olarak nedeni bilinmezken, tedavisi de tam anlamda yapılamamaktadır. Çok ciddi bir hastalık olan Crohn Hastalığı hakkında sizler için detaylı bir araştırma yaptık. Peki, Crohn Hastalığı nedir?

Crohn Hastalığı Nedir?

Yukarıda da belirttiğim gibi Crohn Hastalığı nedeni tam anlamıyla bilinmemektedir. Yapılan araştırmalarda, bu hastalığın oluşmasında kişilerin bağışıklık gücünün, genetik faktörlerin ve çevresel faktörlerin etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca hastalığın genel seyrinin sinsi olması da erken teşhisin önüne geçmektedir. Peki, Crohn Hastalığı belirtileri nelerdir?

Crohn Hastalığı Belirtileri?

Crohn hastalığı diğer hastalık belirtileri ile karıştırılabilen sinsi bir rahatsızlıktır. Bu anlamda belirtilerin ciddi bir şekilde takibi gerekmektedir. Eğer aşağıda listeleyeceğimiz belirtilere sahipseniz, mutlaka uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır. Eğer hastalık erken teşhis edilmezse, çok daha ağır bir biçimde seyretmektedir.

Crohn Hastalığı belirtileri şunlardır;

  • İnce bağırsağın sonunda ve kalın bağırsakta ortaya çıkan bir rahatsızlık olduğu için, genellikle ilk belirti geçmeyen ishal sıkıntısı olmaktadır.
  • İshal durumunun yanında, geçmeyen ve sebepsiz karın ağrıları da bu hastalığın belirtisi olabilmektedir.
  • Rahatsızlığın ilerleyen evrelerinde, yoğun miktarda kilo kaybı ve iştahsızlık görülebilir.
  • Ayrıca genellikle tuvaletinizi yaptıktan sonra yine yapma isteği de bu hastalığın en belirgin özelliklerindendir.
  • Eğer hastalığın ilk aşamasını geçmişseniz, eklem ve cilt problemleri gibi daha ciddi belirtiler yaşamanız olasıdır. Bunun yanında nefes darlığı gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.