Dehidrasyon ( Sıvı Kaybı) Nedir, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

dehidrasyon nedir, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Dehidrasyon, vücutta yeterli miktarda su bulunmaması sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır. En büyük sebebi kişinin yeterli miktarda su içmemesinden kaynaklanmaktadır. Zaman zaman yoğun fiziksel aktivite ve hava şartlarından dolayı aşırı sıvı kaybı yaşanabilmekte bunun sonucunda yeterli miktarda su alınmazsa bu durum dehidrasyona sebep olabilmektedir. Peki, Dehidrasyon nedenleri nelerdir?

Dehidrasyon Nedenleri?

  • Alkol kullanımı: Alkolün yapısında bulunan maddeler sebebiyle kişiler fazlasıyla idrar yapmaktadır. Eğer yeterli miktarda sıvı alınmazsa bu durumda dehidrasyon ortaya çıkabilmektedir.
  • Diyabet rahatsızlığı: Diyabet hastalarının böbrekleri normal insanlara göre daha farklı çalışmaktadır. Özellikle vücutta fazla miktarda bulunan glikozun atılması için böbrekler daha fazla çalışır ve daha fazla idrar üretir. Bu durumda vücuttan daha fazla su çıkışına sebep olur.
  • Terleme durumu: Aşırı fazla yapılan fiziksel aktiviteler ve yüksek sıcaklıklar insanları fazlasıyla terletebilmektedir. Bu durumda yapılacak en mantıklı hareket hemen sıvı tüketmektir. Kaybedilen sıvıların yeri dolmadığı takdirde dehidrasyon durumu ortaya çıkabilmektedir.

Sıvı Kaybı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sıvı kaybı tedavisi oldukça kolaydır. Vücuttaki sıvı miktarını hızlı bir şekilde yükseltmek gerekmektedir.

Bunun için;

  • Sulu meyveler tüketmeye özen gösterin.
  • Bol bol su için.
  • Tuzdan bir süre uzak durun, tüketiyorsanız da az miktarda tüketin.
  • Yediğiniz yemeklere dikkat edin ve ishal olmama çalışın. İshal olduğunuz takdirde vücuttaki su kaybı seviyesi iyice artacak ve işiniz zorlaşacaktır.

Dehidrasyon sorununa çözüm bulamadığınız takdirde doktora gitmekten çekinmeyin. Damar yolu açılarak, sıvı verilecek ve vücudunuzdaki sıvı seviyesi dengelenmeye çalışılacaktır. Ayrıca vücutta neden yoğun seviyede sıvı kaybı olduğunu da yine doktorunuz size açık bir şekilde anlatacaktır.