Demir Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

demir eksiliği belirtileri ve tedavisi

Demir eksikliği ülkemizde çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Halk arasında kansızlık olarak da bilinen demir eksikliği rahatsızlığına kırmızı kan hücreleri sebep olmaktadır. Genellikle hamile olan kadınlarda daha sık görülse de erkeklerde ve diğer kadınlarda görülme olasılığı bir hayli fazladır. Demir eksikliği sonucunda kanda bulunan oksijen miktarı oldukça azalmakta ve organellere yeterli oksijen sağlanamamaktadır. Peki, demir eksiliği belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliği yani kansızlık belirtileri oldukça belirgin ve anlaşılırdır. Ayrıca doktora başvurduğunuzda ya da basit bir sağlık kontrolünde bile ortaya çıkabilmektedir. Dilerseniz sözü çok fazla uzatmadan demir eksikliği belirtileri ile ilgili maddelere geçelim.

Demir eksikliği belirtileri;

  • Yüksek seviyede halsizlik: Vücuda yeterli miktarda oksijen giremediği için vücut yorgun düşmektedir. Bu durumda, ortaya sebepsiz yere halsizlik çıkmaktadır.
  • Nefes darlığı problemi: Vücuda yeterli miktarda oksijen alınamadığı için normal aktivitelerde bile nefes darlığı ile karşı karşıya kalınabilir.
  • Çarpıntı yapması: Yetersiz oksijenden dolayı nefes alıp verme sıklığı artmaktadır. Bunun paralelinde kalp daha hızlı atmakta ve zaman zaman zorlanabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı zaman zaman kalp çarpıntısı yaşanabilir.
  • Hafıza problemleri: Demir eksikliğinin bir diğer sıkıntısı da hafızayı zayıflatmasıdır. Vücut yorgun düştüğünden zaman zaman unutma gibi problemler ortaya çıkabilir.
  • Baş Ağrısı: Yeterli oksijen taşınamadığı için beyine giden damarlarda şişlikler meydana gelebilir. Buda dolaylı olarak baş ağrılarına hatta denge problemlerine bile sebep olabilir.
  • Ciltte solma: Ciltte pembeye yakın bir renk tonuna dönüşüm olabilir. Bu durum genellikle gözaltlarına bakarak anlaşılabilir.

Demir Eksikliği Tedavisi Nedir?

Demir eksikliği tedavisi günümüzde oldukça kolaydır. Doktor tarafından yazılan ilaçlar demir eksikliği tedavisi için olumlu sonuçlar verebilmektedir. Bu noktada sizlere önerebileceğimiz en önemli tavsiyeler ilaçların düzenli kullanımı ve ilaç kullanımı sırasında süt ürünleri tüketilmemesi gerektiğini hatırlatmak olacaktır.

Ayrıca yumurta, kırmızı et, beyaz et, fıstık ve fındık gibi ürünlerin tüketimini arttırmanız daha hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlayacaktır. Ayrıca bu süreçte C vitamini takviyesi de yapabilirsiniz.