Denge Kaybı Neden Olur?

denge kaybının nedenleri

Denge kaybı, son yıllarda sık sık yaşanan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Genellikle önemsenmeyen denge kaybı problemleri, aslında çok büyük hastalıkların habercisi olabilmektedir. Ancak aynı zamanda çok basit sebeplerden kaynaklanıyorda olabilir. Sizler için bu yazımızda denge kaybına sebep olabilecek problemleri araştırdık ve yazımızda derledik. Özellikle denge kaybı nedenleri ve denge kaybı belirtileri üzerinde yoğunlaştık. Peki, denge kaybı neden olur?

Denge Kaybı Neden Olur?

Denge kaybının temelinde yukarıda da söylediğim gibi ciddi rahatsızlıklar olabilir ancak basit ve çözümü kolay problemlerden de kaynaklanıyor olabilir.

Denge kaybına şunlar sebep oluyor olabilir;

  • Vertigo rahatsızlığı: İç kulak kristallerinin yerinden oynamasıyla ortaya çıkan rahatsızlığa denmektedir. Genellikle 15-20 saniyelik baş dönmeleri ile kendini belli etmektedir. Bu ataklar sırasında yalnızca baş dönmesi gerçekleşir. Kişinin bünyesine göre mide bulantısı oluşabilir ancak bu durum kusmaya sebep olmaz. Genellikle kulak içerisinde olan bir problem olduğundan, duyma problemlerine sebep olacağı düşünülmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Vertigo rahatsızlığı olan kişilerin duyma anlamında herhangi bir problemi yoktur.
  • Memiere rahatsızlığı: İç kulaktaki endolenf sıvısının fazla olması sebebiyle oluşan rahatsızlıktır. Genellikle bu rahatsızlığa sahip hastalar oldukça endişelidir. Vertigo rahatsızlığına göre oldukça uzun bir süre baş dönmesine sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıkta oluşan baş dönmeleri yaklaşık 1 dakika sürmektedir ve 24 saat içerisinde birçok defa yaşanabilmektedir.
  • Orta Kulak İltihabı rahatsızlığı: Orta kulak iltihabı olan kişiler, işitme ve denge anlamında birçok farklı problem yaşayabilirler. Bu sebepten dolayı sıkı bir doktor takibi şarttır.
  • Psikolojik temelli baş dönmeleri: Genellikle baş dönmeleri hastalık belirtisi olarak ortaya çıksa da, psikolojik olarak çok yoğun dönemlerde de bu tipte baş dönmeleri görülebilir. Kişinin psikolojisi normale döndüğünde kendiliğinden düzelecektir.