Diş Çürümesi Nasıl Önlenir?

Düş çürümesi, hem diş sağlığı hem de vücut sağlığı için ciddi bir problemdir. Genellikle diş çürümesine,  çocuk yaşlarda elde edilen yanlış beslenme alışkanlıkları ve diş fırçalama alışkanlığının olmaması neden olmaktadır. Dişin içerisinde yuvalanan mikroplar dişin yapısını yavaş yavaş bozarak dişin kullanılmaz hale gelmesine sebep olmaktadır.

Sinsi bir rahatsızlık olan diş çürümesi, başlarda herhangi bir belirti vermemektedir. Yavaş yavaş yuvalandıktan sonra dişin üstünde siyah bir leke ya da nokta olarak ortaya çıkarlar ve özellikle yemek yeme sırasında ciddi ağrılara sebep olurlar. Peki, diş çürümesini engellemek için neler yapılmalıdır?

Diş Çürüklerinden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

  • Öncelikle beslenme alışkanlığınızı düzenlemenizi tavsiye ediyoruz. Daha sonrasında muhakkak dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın. Uzmanlar günde 3 defa dişlerin fırçalanmasını tavsiye ediyor fakat siz öğle aralarında bu konuda zorluk çekiyorsanız, sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
  • Dişlerinizi fırçalarken muhakkak diş etlerinizi de fırçalayın. Zaten bunun için yapılmış özel diş fırçaları bile bulunuyor.
  • Diş fırçalarken aceleci olmayın. En fazla 2-3 dakika fazla zamanınızı alır. Bu sebepten dolayı dişlerinizi yavaş ve sağlam bir şekilde fırçalayın.
  • Diş macununu fazla köpürtmeyin. Unutmayın ki fazla köpürmesi sizin faydanıza değildir.
  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı güzel bir şekilde çalkalayın. Diş macununu yutmamaya özen gösterin. Bunun sebebi ağzınızdaki mikropların midenize inme olasılığını en aza indirmektir.
  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanın. Bunu günlük her fırçalamanızda yapmanıza gerek yok. Özellikle yatmadan önce diş ipi kullanırsanız, sizin için yeterli bir önlem olacaktır.
  • İlk maddemizde sağlıklı beslenme düzeninden bahsetmiştik. Özellikle çocuklarınız için şeker ve çikolata miktarına dikkat edin. Fazla yemeleri hem diş sağlıkları açısından hem de vücut sağlıkları açısından zararlıdır.
  • Akşamları meyve tüketmeye özen gösterin. Bu hem sizin genel sağlığınız açısından hem de diş sağlığınız açısından önemlidir. Özellikle meyve olarak; havuç ve elma gibi lifli besinler tercih edin. Bu tipte lifli besinler, dişleriniz için adeta bir fırça görevi görecektir.
  • Sakız çiğneyecekseniz, şekersiz sakızları tercih edin. Dişlerin temizlenmesine faydalı olmaktadır.

Sizler için bu yazımızda diş bakımı ile ilgili bilgilere yer vermeye çalıştık. Bizim size tavsiyemiz, diş sağlığınızı hafife almayın ve özen gösterin.