Diş Eti Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

diş eti hastalığı belirtileri ve tedavisi

Diş etleri, çoğunlukla bakım ihmalinden ötürü iltihaplanmakta ve diş eti çizgisinden itibaren enfeksiyona uğrama şeklinde reaksiyon göstererek hem görüntüsel hem de sağlık açısından kötü duruma gelmektedir. Günlük olarak diş eti ve diş bakımı yapılmadığında diş minesinden diş etlerine kadar büyük zarar görmektedir. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan diş eti hastalığı belirtileri, tedavi yöntemleri ve diş eti rahatsızlığını nasıl önleyebiliriz bunlara gözatalım:

Diş Eti Hastalığı Belirtileri

  • Diş etleriniz fırçalama veya dokunma esnasında aniden kanıyorsa,
  • Normalden fazla şişmiş görünen diş etleriyle karşılaşırsanız,
  • Dişleriniz ısırma esnasında veya dokunduğunuzda sallanıyorsa,
  • Ağzınızda kötü tatlar var ise veya ağzınız normalden kötü kokuyorsa,
  • Diş dizilişinizde normale oranla farklılık gördüyseniz,
  • Dişleriniz soğuk/sıcağa karşı fazla hassas hale geldiyse ve kamaşıyorsa,
  • Diş etleriniz yukarı doğru çekilerek diş dokusundan uzaklaşmışsa bir diş hekimine giderek tedaviye acilen başlamanız gerekmektedir. Tedavi ve tedavi sonrası bakım yapılmaması halinde enfeksiyon oluşarak dişlerinizin dökülmesine yol açabilir.

Diş Eti Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti rahatsızlığı cerrahi işlem gerektirmeyecek boyutta ise düzenli fırçalama, gargara ve ilaç desteği ile tedavi mümkündür fakat enfeksiyon artık ilerlemiş ise diş çekimi veya cerrahi işlemler gerekebilir.

Diş etlerinin enfeksiyonundan ötürü zarar görmüş dişler çekilerek diş etinin tedavisine devam edilebilir. Diş çekiminden sonra ana dişin yerine protez diş veya çeşitli seçeneklere karar verilebilir.

Diş Eti Hastalığı Önleme

diş eti hastalığı önleme

Diş etleri enfeksiyona ulaşmadan önce önlenebilmektedir fakat günlük fırçalama periyotlarına uyulması gerekmektedir. Bakterilere karşı etkili diş macunları ve doğru fırçalama yöntemi ile diş eti enfeksiyonlarının rahatlıkla önüne geçilebilir. 5 günlük aralarla gargara yapılarak diş etlerine macunun veremediği besinler takviye edilebilir. Fakat gargara kullanımını aralıklarla yapmak gereklidir zira fazla kullanımı da diş etlerinde hasara yol açabilir.