Diş Taşı Nedir, Nasıl Oluşur?

Diş Taşı Nedir, Nasıl Oluşur

Bilirkadin.com olarak bu yazımızda bir çoğumuzun ağız sağlığı problemlerinden biri olan diş taşlarından bahsedeceğiz. Öncelikle diş taşının tanımını yapacak olursak; dişlerimizin yüzeyine yapışmış olan kitleler diye tanımlayabiliriz. Eğer diş taşları temizlenmez ise ağız sağlığımız açısından ciddi problemlere yol açabilmektedir. Peki diş taşı neden olur, nasıl temizlenir? Dilerseniz bu sorularımızın cevaplarına alt başlıklar halinde değinelim.

Diş Taşı Neden Olur?

Bilindiği üzere uzmanlar diş ve ağız sağlığı için, dişlerin günde 3 defa fırçalanmasını öneriyorlar. Bu durum bazen çok fazla mümkün olmayabiliyor ama en azından 2 defa fırçalamamız ağız ve diş sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Zira diş taşları, ağız ve diş bakımı yapılmadığında diş üzerinde oluşan bakteri plakları 14 gün gibi bir süre sonunda diş taşına dönüşmektedir. Bunun yanı sıra aynı zamanda diş taşı oluşumuna Karbonhidrat ve şeker ağırlık beslenme de neden olmakta.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere eğer diş taşları temizlenmez ise ileride ağız ve diş sağlığımız açısından, diş eti iltihabı ve diş eti hastalıkları gibi ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşı temizliği için evde yapabileceğimiz bazı yöntemler bulunmaktadır. Fakat bu yöntemler eğer diş taşlarımız oldukça ilerlemiş ise bazen olumsuz sonuç vermekte, bu gibi olumsuz sonuçlar sonrasında diş doktoruna başvurmamız ve diş taşlarımızı temizletmemiz en doğrusu olacaktır. Bu bilginin ardından dilerseniz evde diş taşı temizliği için yapabileceklerimize geçelim:

Evde Diş Taşı Temizleme

  • Evde diş taşı temizliği için değineceğimiz birinci yöntem diş fırçasına karbonat koyarak 1 dakika boyunca fırçayı dişe ve damağa değdirmeden iyi bir şekilde dişlerimizi fırçalamak olacaktır.
  • Diğer bir yöntem ise; ceviz kabuklarını suya atarak 20 dakika boyunca kaynatıp, ardından 10 dakika soğumaya bırakın. Soğuyan bu suya diş fırçasını batırıp dişlerinizi iyice fırçalayın. Aynı zamanda bu yöntemin diş eti iltihabi ve kanayan diş etleri içinde oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde günde 3 defa fırçalayabilirsiniz.