En Çok Yapılan Diyet Hataları

en çok yapılan diyet hataları

Fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı bir yaşam için diyet gerçekten önemli bir karar. Fakat bu konuda o kadar çok bilgi kirliliği var ki insan hangisini yapmalı, hangisini yapmamalı gerçekten bilemiyor. Evde ya da işte diyet konusu geçtiğinde ekmek yemeyi bırak, karbonhidrat tüketme gibi tavsiyeleri duymaktayız. Gelin bu bilgi kirliliğini bir kenara bırakıp, diyet yaparken yapılan hatalardan arınalım.

Günümüzün en riskli hastalıklarından olan obezite sorunuyla karşılaşmamak, özgüven problemini ortadan kaldırmak için uyguladığımız diyet listelerindeki başlıca hatalar şu şekilde:

“Karbonhidrat almayın, ekmek yemeyi tamamen bırakın.” diyenlere ithafken:

1) Karbonhidratı alınmış diyet listeleri
Vücudumuzun her besin öğesine ihtiyacı vardır. Yeteri kadar hepsinden tüketmek dengeli beslenmenin temel şartlarındandır. Karbonhidrat alımını diyet listemizden çıkartmamız hiç beklemediğimiz kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Düşünme fonksiyonlarınızın yavaşlaması, kas kaybı, kas ağrıları bu sebeplerden birkaçıdır.
Diyet yaparken bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka listenize karbonhidrat içeren besinleri de eklemeniz gerekmektedir. Bu besinler kepekli makarna çeşitleri, tam buğday ekmeği ve bulgur pilavı olabilir.

2) Aşırı bitki çayı tüketiminden kaçının
Bitki çayının her ne kadar yararlı olduğunu bilsek de aşırı kullanımlarda vücutta sorunlara yol açtığını belirtmek istiyoruz. Yani kısaca her şeyin fazlası zarar…
Bitki çaylarının vücuttaki ödemlerin atılması, fiziksel olarak rahatlatıcı etki göstermesi gibi olumlu etkileri mevcuttur. Fakat aşırı kullanımda böbreklerde tahribat, bağırsakların düzensiz çalışması, kalp ritminin dengesizleşmesi gibi sonuçları olabildiğini bilmelisiniz. Diyet listenize belirli zamanlarda tüketmek için bitki çaylarını eklemelisiniz. Ancak bu süreler birbirine yakın olmamalıdır.

3) Zayıflama ilaçları kullanırken dikkat edin
Sonucu ölümlere bile götürebilen diyet yaparken yapılan hatalardan birisidir. Her zaman sizlere doğal yöntemler aktarmaya çalıştığımız için zayıflama hapı kullanımını kesinlikle önermemekteyiz. Piyasada sahte ve hastalıklara yol açabilecek denetimsiz ilaçlara sıklıkla rastlanmaktadır. Doğru ve sağlıklı olan hapı bulmanızın için uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Ayrıca bu tür haplar kullanmadan önce diyetisyen hekimlerden bilgi almalı ve sizler için belirtecekleri dozlarda kullanmalısınız.

4) Aşırı meyve tüketiminden vazgeçmek
Diyet hatalarından bir tanesi de aşırı meyve tüketimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar doğal şeker olsa da içeriğindeki früktoz aşırı tüketimde bize kilo olarak geri dönmektedir. Özellikle karın bölgesinde yağlanmaya neden olan früktoz diyet yaparken kararında tüketmemiz gereken bir besindir. Porsiyonlarımızı küçülterek hem meyveden vitamin ihtiyacımızı karşılayabilir hem de diyetimize devam edebiliriz.

5) Aşırı spor ile bedeni yormak

Spor zayıflama esnasında yapılması gereken ama aynı zamanda aşırı yapıldığında fiziki olarak zarar görmemize neden olabilecek bir etken. Diyet yaparken düzenli spor yapımı doğru beslenme ile çok güzel sonuçlar verebilir. Aynı zamanda zayıflama sürecini hızlandıran bir faktördür. Bunun en önemli adımı spordan önce ve sonrası alınması gereken besinlerin doğru bir şekilde belirlenmesidir. Gerektiği kadar protein ve karbonhidrat alımı yapmazsanız metabolizma yavaşlamaları ve hatta kas kaybı bile oluşabilir. Eklem problemlerine de davetiye çıkarmış olursunuz. Haftada 2,5 saat yapılan spor ideal olarak belirlenmiştir. Bunu bir güne sıkıştırmak yerine bir haftaya yayarak da daha sağlıklı spor yapmış olursunuz. Bu sayede süreyi biraz daha artırmanız mümkün olabilmektedir.