En Sık Rastlanan Kadın Hastalıkları

en çok rastlanan kadın hastalıkları

Her hastalıkta olduğu gibi kadın hastalıklarında da önceden teşhis ve tedavi başlangıcı yaşam kalitesini artırır. Kadın hastalıkları sadece genital değildir ve yalnızca tek semptomla teşhisi konulamayabilir. Bu sebepten aylık check-up yaptırmak her zaman avantajlı bir durumdur. Kadınlar arasında en yaygın hastalıklar ve semptomlarından biraz bahsedelim.

1.      Miyom
Genellikle 40 yaş ve üzeri kadınlara görülen iyi huylu bir rahim kası tümörüdür ve çoğu zaman dışsal semptom olarak değil ultrasonla tesadüfen belirlenir. Rahim içinde belirdiği yere göre kısırlık, kan kaybı, sık sık idrara çıkma ve vajinal kanama gibi hastalıklara sebep olabilir.

2.      Over Kistleri
Yumurtalıklarda keseleşmeyle başlayan içi sıvı dolu ve doku barındıran yapılardır. Genellikle dışarıdan bulgu vermeyip karın ağrısı, şişkinlik, kasıklarda ağrı, uzun soluklu adet kanamaları şeklinde kendini gösterir. Hastalığa müdahale edilmediğinde ilerlemesiyle yumurtanın kanlanma özelliğinde de komplikasyonlara sebebiyet vererek rahim kaybına sebep olabilir. Bu sebepten kadın hastalıklarında önceden teşhis ve müdahale mühimdir.

3.      Polikistik Over Sendromu
Kadın vücudunda ilaçlardan ya da doğal yollardan meydana gelen hormonal bozukluklar sonucunda düzensiz periyotlarda adet görememe veya adet olamama ile karakterize yapıya sahip bir hastalıktır. Vücudun özellikle yüz bölgesinde beklenmeyen erkeksi kıllanmalar, alışılmamış akne oluşumları, vücutta çatlaklar ve şeker metabolizmasında gerçekleşen bozukluklar gibi durumlara sebebiyet vermektedir ve ileri yaşlarda diyabet, hipertansiyon rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Bulgular ortaya çıktığı andan itibaren muayene edilmesi ve düzenli tedavi sürecine girilmesi gerekmektedir.

4.      Vulvitis – Vaginitis
Kendini çoğunlukla kötü kokulu akıntılar, vajinal kaşıntı ve ağrı bulgularıyla göstermektedir. Mantar, bakteri veya hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

5.      Ağrılı Adet Kanaması (Dismenore)
Adet döneminden önce sancı şeklinde başlayıp adet başladıktan sonra kesilen fakat yüksek ağrılı geçen bir dönemdir. Genellikle ergenlikte çok sancılı olarak görülmekte fakat yetişkinliğe kadar da devam edebilmektedir. Birçok başka vajinal hastalığa bağlı olarak da görülebilirken anatomik bozukluklarla da ortaya çıkabilmektedir. Fakat genellikle belirli seviyelerde adet sancısı kadın yapısı gereği normaldir ve endişe duymaya gerek yoktur. Sancılar durulamayacak boyutta ise hemen bir hekime danışılması gerekmektedir.

6.      Endometriozis
Rahim iç zarının başka bölgelere yerleşerek bir anatomik bozukluk sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.  Bu yerleşim düzensizliği eğer yumurtalıklara kadar ilerler ise buna çikolata kisti olarak bilinen , tıp literatüründe endometrioma adı verilir. Zar yapısında meydana gelen anatomik bozukluk, zamanında tedaviye başlanmazsa kısırlığa sebeb olabilir. Genellikle kendini alışılagelmişin dışında kanamalarla ve ağrı ile belli edebilir.

7.      HPV Enfeksiyonu
Halk arasında da bilinen ve cinsel yolla bulaşan, sık görülen bir enfeksiyondur. Genital bölgede siğil oluşumu yaratırken rahim ağzı kanserine kadar ilerleyebilmektedir. Hekime düzenli kontroller esnasında belirlenip tanılanabilen bir hastalıktır.2006’dan bu yana HPV virüsüne karşı koruma aşıları ülkemizde ve dünyada yapılmaktadır. Herhangi bir bulguya ya da düzensizliğe rastlanılmasa bile kadınlar her ay düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırmalıdır. Özellikle yoğun bir cinsel yaşam söz konusuysa kondom kullanılmadan cinsel ilişkiye girilmemelidir. Kondom kullanılması ve anal ilişki sırasında hastalığa karşı korumalı olunması HPV virüsüne karşı sağlam önlemlerden olacaktır. Özellikle 30 yaşını geçmiş kadınların HPV testi yaptırması ve düzenli olarak kontrole gitmesi gerekmektedir. Bu test 21 ve 29 yaşlarında ise 3er yıl aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Tüm kadın hastalıkları için ayda bir check-up yaptırmak ve özel olarak jinekolojik muayeneye girmek erken müdahale için yararlı olacaktır.