Estetik Ameliyatlar Zararlı Mı?

estetik ameliyatlar zararlı mı

Estetik ameliyatlar erkeklere nazaran kadınlar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ülkemizde özellikle burun ameliyatları fazlasıyla yapılmaktadır. Bu tipte ameliyatların zararlı olup olmadığını merak ettiğimizden dolayı sürekli estetik ameliyat zararlı mı, estetik ameliyat riskli mi gibi sorular sormaktayız. Bizde bu sorulara yanıt olabilmek adına detaylı bir araştırma yaptık. Peki, estetik ameliyatlar zararlı mı?

Estetik Ameliyatların Zararları Var Mı?

Estetik ameliyatlar bütün dünyada yapılmaktadır. Bizim ülkemizde de sağlık bakanlığının onayıyla yapılmaktadır. Burada dikkat edilecek nokta, sağlık bakanlığının onayı noktasıdır. Size zararlı olacak ameliyatlara, sağlık bakanlığı kati suretle onay vermeyecektir. Bunun yanı sıra her ameliyatın bir riski vardır. Ameliyattan önce sizlere zaten bu risklerle ilgili bir belge imzalatılmaktadır. Hayati derecede önemli olmayan veya doktorun size tavsiye etmediği estetik ameliyatların olunması çok mantıklı değildir. Zarar bir yana, insan hayatı güzellikten çok daha değerlidir.

Özellikle burun ameliyatlarının ülkemizde sık yapıldığından bahsetmiştik. Sık yapılmasının temel sebebi aslında insanların nefes alıp vermekte güçlük çekmesidir. Bu tip durumlarda devletimiz ameliyat masraflarını karşılamaktadır. Ancak bazı kesimler ve kişiler, estetik anlamda güzel olmayan burunlarını kendi imkânlarıyla kırıp, doktorlara ücretsiz ameliyat ettirmeye çalışmaktadırlar. Bu zihniyette olan kişilerin, estetik ameliyatı yaptırması gerçekten sakıncalıdır.

Estetik ameliyatların temeli güzellik gibi gözükse de, sağlık problemlerinden kaynaklı olarak ta sık sık yapılmaktadır.