Evde Yapılabilecek Egzersizler

Hepinizin bildiği üzere spor yapmak insan sağlığını korur ve vücudumuzun şekle girmesini sağlar. Kimisi iyi görünmek, kimisi daha sağlıklı olmak için spor yapar. Bugün sizinle paylaşacağımız hareketleri evde düzenli bir biçimde uyguladığınız takdirde hiçbir ekipmana ihtiyacınız olmadan hedeflerinize ulaşmaya bir adım daha yaklaşacaksınız.

Bu hareketleri uygulamaya başlarken yalnızca kararlılığınıza ihtiyacınız var. Günde sadece 15 dakika ayırarak bu hareketleri yapmanızı öneriyoruz. Bu hareketler vücut kaslarınızı çalıştırıp, yağ yakımınıza destek olacaktır. Eğer güzel bir diyetle destekleyip, disiplinli olursanız faydalarını ayna karşısında hemen görmeye başlayacaksınız. Lafı fazla uzatmadan hemen bu hareketleri inceleyelim.

Evde Kolay Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri

1- Plank

evde plank egzersizi

Evde yapabilecek egzersizler arasında değineceğimiz ilk hareket plank adı verilen vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz gayet basit bir harekettir. Dirseklerinizde ve ayak parmaklarınızda topladığınız gücü, bedeninizi dengede tutmak için kullanın. Hareket esnasında sırtınız düz, vücudunuz dik durmalıdır. Kol, karın, sırt ve kalça kaslarınızı çalıştırarak yağ yakımınıza destek olur, vücudunuzun daha sıkı görünmesini sağlar.

 

Şınav;

evde şınav çekme

Bu hareketi zaten hepiniz biliyorsunuzdur. Ancak önemli olan şınav çekmek değil, hareketi doğru yapmak. Doğru şınav hareketini yapabilmek için plank pozisyonuna geçip kollarınızdan destek alarak vücudunuzu yukarı kaldırın. Sonra yavaşça plank pozisyonuna geri dönün.

 

Squat;

evde squat

 

Squat hareketi kalça kaslarınızı en iyi şekilde çalıştıran hareketlerden biridir. Daha dolgun kalçalara sahip olmak için bu hareketi yapmanızı kesinlikle öneriyoruz. Başlarda zorlanabilirsiniz ancak atlamamanız gereken bir harekettir. Kollarınızı omuz genişliğinde açıp sanki görünmez bir sandalyeye oturuyormuş gibi eğilin ve tekrar ilk pozisyona dönün.

 

Mekik

evde mekik çekme

 

Mekik çekmek yarım mekik ve tam mekik olarak değişiyor. Eğer yapabiliyorsanız tam mekik çekmenizi öneririz. Ancak yarım mekiğin de faydası olacağını unutmayınız. Hareketi fotoğraftaki gibi yapmanızı öneriyoruz. Ayaklarınızı koltuğun altına yerleştirirseniz bacaklarınızdan daha rahat destek alabilirsiniz. Karın bölgenizdeki yağların erimesine yardımcı olup düz bir karna sahip olmanızı sağlayacak bu hareketi de kesinlikle atlamayın.

 

Örnek Program ;

  1. Gün

1 dakika plank

5 tane şınav

10 tane squat

20 tane mekik

  1. Gün

1.5 dakika plank

8 tane şınav

12 tane squat

25 tane mekik

  1. Gün

2 dakika plank

10 tane şınav

15 tane squat

30 tane mekik

Evde yapılabilecek egzersizleri , yukarıda verdiğimiz program dahilinde 3 gün yaptıktan sonra 4. gün dinlenip 5. gün yavaş yavaş süreyi veya tekrarı arttırabilirsiniz. Maksimum süreye ve tekrara ulaştıktan sonra programınızı değiştirmenizi öneriyoruz. Eğer çok hızlı kilo veriyorsanız hızlı kilo vermenin zararları yazımızı okuyabilirsiniz. Bir diyet programı arıyorsanız Aralıklı oruç diyeti yazımıza göz atabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler.