Fibroadenom Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi?

Fibroadenom hastalığı nedir

Fibroadenom nedir sorusunun cevabına bakacak olursak ilk olarak genellikle 15 ve 35 yaş arasında kadınlarda görülen bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Zaman zaman belirtileri sebebiyle meme kanseriyle karıştırılmaktadır fakat meme kanseri değildir.

Fibroadenom hastalığı senelik olarak çektirilen mamografi sayesinde kolaylıkla tespit edilebilir. Bu sebepten dolayı uzmanlar, kadınların senede en az bir defa mamografi çektirmesini tavsiye etmektedir. Peki, Fibroadenom belirtileri nedir?

Fibroadenom Belirtileri Nelerdir?

Fibroadenom rahatsızlığının birkaç temel belirtisi vardır. İşte hastalığın genel olarak bilinen belirtileri:

  • Sebepsiz yere meme büyümesi ( adet dönemi dışında )
  • Memede elle tutulur bir kitle fark edilmesi
  • Özellikle adet zamanında ağrıların seviyesinin artması

Fibroadenom Tedavisi Nedir?

Fibroadenom korkulacak bir rahatsızlık değildir. Öncelikle geç kalmadan doktora gidilmeli ve hızlı bir şekilde mamografi çektirilmelidir. Doktorun tanısından sonra kitle seviyesine bağlı olarak bir karar verilir. Genellikle bu karar kitlenin bir süre takibi olarak verilmektedir. Eğer zaman geçtikte kitlede herhangi bir büyüme söz konusu olmazsa herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Eğer kitle büyüyorsa, memede şekil bozukluğu yaratacaktır. Bunun için kitlenin alınması gerekebilir.

Tedavi sürecinde yenilen besinler oldukça önemlidir. Östrojen seviyesinin sabit kalması sağlanmalı ve sağlıklı besinler tüketilmelidir. Özellikle ceviz, nar ve brokoli Fibroadenom tedavisi ile ilgili yardımcı olabilecek güzel besinlerdir. Bu besinlerin tüketimi arttırılmalıdır.