Gazlı İçeceklerin Zararları

gazlı içeceklerin zararları

Özellikle sıcak havalarda tüketmekten çok hoşlandığımız gazlı içecekler sağlığımız için büyük tehdit oluşturuyor. Kola ve benzeri içecekler, yediden yetmişe pek çok insanın severek tükettiği meşrubatlar. Kimimiz bu içecekleri gün aşırı, kimimiz ise her gün birden fazla kez tüketiyoruz. Ancak düzenli olarak tüketilen bu tüm gazlı içecekler ilerleyen dönemlerde kansere kadar varan çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Gazlı içeceklerin zararlarını derlediğimiz bu yazımızda sağlıklı yaşam adına oldukça dikkat etmemiz gereken bir konu olduğunun altını çizmek isteriz.

Gazlı içecekleri her ne kadar çocuklarımızdan uzak tutmaya çalışsak da hayatlarının bir noktasında bunlarla tanışıyorlar. Üstelik bu içeceklerin sağlığa da hiçbir faydası dokunmuyor. Neredeyse pek çok insanın hayatındaki bir rutin olmuş bu içecekler, dünyanın her yerinde sistematik olarak tüketiliyor. İşte saymakla bitmeyecek olan gazlı içeceklerin zararları.

  • Astım Yapıyor

Gazlı içeceklerin tümünde bol miktarda sodyum benzoat bulunuyor. Bu madde aslında bir tuzdur ve içeceğin raf ömrü bu uzatmak için kullanılmaktadır. Bu maddenin de ilerleyen dönemlerde astıma yol açtığına dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Üstelik yalnızca astım değil, kurdeşen ve egzamanın sebepleri arasında da sodyum benzoat sayılmaktadır.

  • Dişleri Öldürüyor

Gazlı içeceklerde bol miktarda asit ve şeker bulunur. Bu asit ve şeker çürüklerden diş minesine ya da dış köküne ulaşmaktadır. Bu da dış özünün ölmesine yol açacaktır. Beraberinde kişi diş apsesi, dış kaybı ve dış eti sorunları yaşar. Özellikle çocuklu yaşlarda tüketilen gazlı içeceklerin ilerleyen yaşlarda ciddi ağız ve diş sorunlarına yol açtığı kanıtlanmıştır.

  • Üreme Sorunlarına Yol Açıyor

BPA maddesi, iç salgı bezlerini öldüren ve kanser yapan riskli bir yapıdadır. Üstelik bu madde gazlı içeceklerin kutularında ve şişelerinde bulunur. Bir çeşit reçine olan bu madde ergen ergenlik sorunlarının yaşanmasına yol açar. Hatta daha da kötüsü üreme sistemindeki salınımı azaltır ve kısırlığa yol açar.

  • Kalp Hastalıklarına Sebep Olur

Fruktoz içeren mısır şurubu da yine gazlı içeceklerin ana maddesidir. Bu maddeye ilişkin yapılan çalışmalara son dönemlerde biz verildi. Çalışmalar öyle gösteriyor ki bu madde ciddi kalp ve damar hastalıklarına yol açıyor. Metabolik rahatsızlıkların temel nedeni olan fruktozlu mısır şurubu aynı zamanda diyabeti de tetikliyor.

  • Vücuda Aşırı Şeker Yükler

Gazlı içecekler adeta şeker deposudur. Üstelik bu şeker 20 dakika gibi kısa bir sürede vücuda etki etmeye başlar. Bu sure sonunda kanda bulunan seker miktarında artış başlayacaktır. Karaciğer ise artan bu şekeri hızla yağa dönüştürecektir. Yaklaşık 40 dakika sonunda da gazlı içeceklerde bulunan kafein vücut tarafından halledilir. Buna bağlı olarak beyin uyarılacak ve vücut dinginliğini kaybedecektir.

  • Kemik Erimesine Sebep Olur

Yine osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesi hastalığına ilişkin yapılan çalışmalar, gazlı içeceklerin tehlikeli boyutlarını bir kez daha gözler önüne seriyor. Bu araştırmalara göre asitli içecekler fosfat ve fosforik asit içeriyor. Üstelik bu maddeler idrar yolu ile dışarı atılırken vücuttaki kalsiyum oranını da beraberinde götürüyor. Bu da kemikler için büyük önem taşıyan kalsiyumun azalmasına, komiklerin daha kırılgan olmasına yol açıyor.

  • Obeziteye Zemin Hazırlıyor

Bilineceği üzere obezite tüm dünyanın mücadele ettiği tehlikeli bir rahatsızlık. Üstelik tüketilen her gazlı içecek, obezite olma riskini 1.6 oranında artırıyor. Obezitenin neden olduğu rahatsızlıklara bakıldığında ilk olarak kalp ve damar sistemi hastalıkları gize çarpıyor. Ayrıca yine meme kanseri, bağırsak kanseri gibi hastalıkların temelinde obezite yatıyor. Obez kişilerin safra keseleri ise diğer insanlara gire yüzde 30 daha hızlı iflas ediyor.