Genital Siğil Tedavisi

genital siğil tedavisi

Genellikle cinsel yolla bulaşan, tıp dünyasında HPV adı verilen bu virüs, genital bölgede siğil oluşumuna sebep olmaktadır. HPV oldukça tehlikeli olmaktadır zira tedavi edilmediği takdirde kanser oluşumuna sebep olmaktadır. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık olduğu için erkeklere de geçme riski vardır. Ülkemizde çok sık görülen bir rahatsızlık olmasa da toplumlar arasında %2 civarında bir orana sahiptir. Peki, genital siğil belirtileri nedir?

Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

  • Genellikle az belirti veren bir rahatsızlıktır. Hiçbir belirti göstermediği durumlarda oldukça fazladır.
  • Bazı durumlarda ele gelen şişlikler olarak fark edilebilir.
  • Tedavi edilmediği zaman rahim kanserine sebep olduğunu belirtmiştik. Bu duruma doğru hastalık ilerlerken sebepsiz bir akıntı veya kanama yaşanabilir.

Genital Siğil Tedavisi Nasıl Olur?

Genital siğil tedavisi ile ilgili birkaç temel yöntem vardır. Sizler için bunları araştırdık ve derledik.

  • Krem tedavisi: Genellikle krem yardımıyla tedavi edilmektedir. Tabi bunun için siğilin gözükmesi gerekmektedir. Gözükmeyen ve derinin altında oluşan siğiller maalesef kremle tedavi edilememektedir. Zamanla kendi kendilerine geçmesi beklenebilir.
  • Kriyoterapi yöntemi: Basit olarak siğilin dondurulması demektir. Kesin olarak çözüm sağladığı söylenemez çünkü tedavinin tekrarlanması gerekebilmektedir.
  • Cerrahi yöntem: İyi bir uzman tarafından siğilin kesilmesi sağlanmaktadır. Cerrahi yöntemden korkan hastalar için lazer yöntemi de uygulanmaktadır. Lazer yardımıyla siğil yakılmakta ve yok edilmektedir.