Gıda Zehirlenmesi Nedenleri

gıda zehirlenmesi nedir

Gıda zehirlenmesi, zaman zaman herkesin başına gelen bir olaydır. Özellikle dışarıda yapılan özensiz ve hijyen koşullarına uymayan yiyecekler, adeta gıda zehirlenmelerine davetiye çıkarmaktadır. Gıda zehirlenmeleri kimi zaman hafif bir şekilde atlatılsa da kimi zaman çok ciddi seviyelere çıkabilmektedir. Özellikle yoğun bir şekilde kusma ile gerçekleşen gıda zehirlenmelerinde acilen doktora gidilmesi gerekmektedir.

Sizler için bu yazımızda gıda zehirlenmesi nedenleri hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Gıda zehirlenmesi nedir, gıda zehirlenmesi tedavisi nasıl olur gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Peki, gıda zehirlenmesi nasıl olur?

Gıda Zehirlenmesi Nedir ve Nasıl Olur?

Gıda zehirlenmesi adından da anlayacağınız gibi gıdaların vücudumuzu zehirlemesiyle oluşur. Kimi zaman bayat ve bozuk yiyecekler sebep olurken kimi zaman yenilmemesi gereken yiyeceklerin yenilmesi sonucunda oluşmaktadır.

Gıda zehirlenmesinde genellikle şu belirtiler meydana gelir;

  • Yoğun kusma
  • Yoğun ishal
  • Mide bulantısı
  • Karın ağrısı
  • Yemek yeme isteğinin kaybolması
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk hissi

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Gıda zehirlenmesi için yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Durumun ciddiyetine göre doktora gitmek en mantıklısıdır. Eğer doktor durumu sıkıntılı görürse, midenizin yıkanmasını veya serim takılmasını önerebilir.

Eğer ev ortamındaysanız ve doktora gitmeyi düşünmüyorsanız, yapılabilecek en mantıklı hareketlerden birisi yoğurt yemektir. Ancak bu her zaman doğru bir hareket olmayabilir. Özellikle balık kaynaklı zehirlenmelerde sütlü ürünler tüketilmemelidir.

Gıda zehirlenmesinin etkileri genellikle birkaç gün sürmektedir. Bu etkileri azaltmak için bol bol dinlenip bol bol su içmeniz önemlidir. Ayrıca bir süre iştahınız kapalı olabilir ancak yemek yemeyi asla ihmal etmeyin. Mideniz kaldırmıyor gibi düşünüyorsanız, hafif yemekler tüketin. Özellikle sıcak bir çorba hem midenizi ısıtacak hem de midenizi tutacaktır.