Grip Ve Nezle Arasındaki Farklar Nelerdir?

grip ve nezle arasındaki farklar

Yazın sıcak, kışın ise soğuk günlerde çoğu insan hastalanmaktadır. Genellikle bu hastalık grip veya nezle olarak nitelendirilmekte ve iki farklı virüs birbiriyle karıştırılmaktadır. Her ne kadar nezle ve grip benzer belirtiler gösterse de bu hastalıklara aynı virüs sebep olmaz. Peki, grip ve nezle arasındaki fark nedir?

Grip Ve Nezle Arasındaki Farklar Nelerdir?

Grip belirtileri ile nezle belirtileri birbirlerine çok fazla benzemektedir. Peki bu iki birbirine benzeyen hastalığı nasıl ayırt edebiliriz sorusunun cevabını sizler için maddeler halinde derledik.

Grip ve nezle arasındaki farklar şunlardır;

  • Nezle yani diğer ismiyle soğuk algınlığı genellikle erişkin kişilerde ateş yapmamaktadır. Grip ise hem erişkin hem de çocuklarda yüksek ateş yapabilmektedir.
  • Nezleye yakalanmış kişinin burnu akabilir ve hafif baş ağrısı çekebilir. Gribe yakalanmış biriyse daha ciddi sorunlarla karşı karşıyadır çünkü hastalık kulak iltihabı hatta zatürreye bile çevirebilir.
  • Nezleye yakalanmış kişi genellikle 1 hafta içerisinde kendini toparlar. Gribe yakalanmış kişinin iyileşme süreci daha geçtir ve daha ağırdır.
  • Nezleye yakalanmış kişilerde yorgunluk hissi olsa da eklem ağrıları çok yaşanmaz. Gripte ise hem yorgunluk hem de yüksek seviyede eklem ağrıları yaşanabilir.

Grip ve Nezleden Korunmak İçin Ne Yapılabilir?

Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Bu tarz enfeksiyonlardan korunmak için muhakkak bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve enfeksiyonlardan korunmanız için bazı yöntemler vardır.

  • Uyku düzenine dikkat edin. Sağlıksız ve kötü bir uyku düzeni sizi oldukça halsiz düşürebilir.
  • Balık tüketimini arttırın. Bu aynı zamanda B12 vitamini arttırarak hafızanızı da güçlendirecektir.
  • Akşamları veya gün içerisinde meyve tüketin. Portakal, havuç, kivi ve nar gibi meyveler adeta birer vitamin deposudur. Bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmenin en kolay yoludur.
  • Kahvaltınıza özen gösterin. Kuvvetli kahvaltı yapan kişiler hem gün içerisinde daha aktif hem de daha kuvvetli olmaktadır.