Guatr Nedir, Neden Oluşur?

Guatr, tiroid bezlerinin normalden fazla büyümesi sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlıktır. Aslında sadece tiroid bezlerinin fazla büyümesi olarak nitelendirmek doğru değildir çünkü 3 farklı tipte büyüme söz konusudur. Eğer tiroid bezleri yumru şeklinde olursa buna nodüller guatr denmektedir. Eğer 2’den fazla nodül oluşmuşsa buna multinodüler guatr denmektedir.

Guatr rahatsızlığına sahip olan kişinin tiroid bezleri normal çalışmamaktadır. Genellikle az çalışmakta veya çok çalışmaktadır. Bu durumda çeşitli sıkıntılara yol açmaktadır. Peki, guatr neden oluşur?

Guatr Neden Oluşur?

Guatr, iyot eksikliğinden oluşan bir rahatsızlıktır. Ancak doğuştan veya farklı sebeplerden de oluştuğu görülmüştür.

Guatr, tedavi edilmediği zaman çeşitli sorunlara sebep olan bir rahatsızlık olsa da genellikle tehlikesiz bir hastalık olduğunu söylenebilir. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi nodüler bir rahatsızlık olduğu için %5 civarında kansere çevirme riski vardır. Bu sebepten dolayı muhakkak doktor kontrolüne gidilmelidir.

Guatr rahatsızlığı iyot eksikliğinden dolayı oluşsa da ana nedeni THS hormonunun yükselmesidir. THS, hormonu kısaca tiroid bezini uyaran hormondur. Fazla yükselmesi durumunda tiroid bezleri aşırı çalışmaktadır. Peki, guatr belirtileri nelerdir?

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr, genellikle belirti vermeyen sinsi bir rahatsızlıktır. Temel bir belirtisi olmasa da gırtlak kısmında şişme veya ağrı oluşturabilir. Ya da normal bir doktor kontrolü sırasında doktorun fiziksel muayenesiyle anlaşılabilir. Peki, guatr tedavisi nedir?

Guatr Tedavisi Nedir?

Guatr rahatsızlığı genellikle hormonsal seviyelerin eski haline çevrilmesiyle tedavi edilmektedir. Bunun için günlük olarak ilaçlar alınmaktadır. Guatr rahatsızlığının bir diğer tedavi yöntemi de cerrahi müdahale yöntemidir. Cerrahi bir operasyonla tiroid bezinin bir kısmı ya da tamamı çıkartılır. Bu ameliyat sırasında iz kalmaması için çok özen gösterilmelidir. Ayrıca çevre dokulara da zarar vermemek önemlidir.