Her Sabah Poğaça Tüketmenin Zararları?

Her Sabah Poğaça Tüketmenin Zararları

Sabahları kahvaltı yapmak yerine pratik atıştırmalıklar tüketmek neredeyse milyonlarca insanın alışkanlığı haline gelmiştir. Hızlı bir şekilde hazırladığınız kahvaltılara eklemiş olduğunu farklı atıştırmalıklarda sizin sağlığınızı kötü yönde etkilemektedir. Genel olarak bakıldığı zaman atlanmaması gereken ve doğru bir beslenme modeliyle yapılması gereken kahvaltıda yaptığınız en büyük yanlış hamur işleridir. Nitekim sabahları poğaça yemek doyurucu ve doğru bir öğün olarak lanse edilse de uzmanlar bu konuda aynı görüşte değiller.

Alışkanlık haline getirdiğiniz poğaça tüketmek vücudunuzun sağlığını ciddi anlamda etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre 2 ay boyunca düzenli olarak poğaça yenildiği zaman yaklaşık olarak vücuda 3,5KG yağ eklenmektedir. Bunun yanı sıra yediğiniz her poğaçanın kalorisini yakmak için 7.500 adım atmanız gerekmektedir. 100gram poğaçada 40.3 karbonhidrat, 0.5 protein ve 10.4 yağ bulunmaktadır. Bu değerleri göz önünde bulundurduğunuzda sizleri ciddi ve birbirinden farklı sorunlar bekliyor demektir.

Kalp ve Damar

Pastane, fırın veya marketlerden almış olduğunuz poğaçalar yağ oranı nedeniyle kalbi kötü yönde etkilemektedir. 10.4 yağ oranını düzenli bir şekilde vücudunuza aldığınız zaman kalp damarlarınız tıkanmaktadır. Nitekim damarların tıkanması sonucunda da ani kalp krizleri başta olmak üzere birçok damar rahatsızlığı yaşayabilirsiniz.

Sağlıksız Kilo Alımları

Fit ve düzgün bir vücuda sahip olmak kadar onu korumakta büyük bir önem taşımaktadır. Sağlıklı bir yaşam için vücuda olması gerekenden daha fazla kilo yüklemek birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. İşte poğaça yemek sürekli ve düzensiz bir şekilde kilo almanız neden olacaktır. Üstelik bu alışkanlığınız vücut içerisinde yakılması zor yağ birikintisine yol açacaktır.

Mide Hastalıkları

Poğaça mide rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Özellikle düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde mide yanması ve ekşimesi başlayacaktır. İlerleyen dönemlerde ise belirtmiş olduğumuz gibi ciddi mide hastalıkları yaşayabilirsiniz.

Bağırsak Sistemini Yavaşlatır

Sürekli poğaça yemek tuvalet alışkanlığınızı azaltacaktır. İçermiş olduğu sağlıksız değerler sayesinde bağırsak sistemini sağlıksız bir yönde etkileyecektir. Bilindiği üzere bağırsak sistemi yani diğer adıyla sindirim sisteminde ki yavaşlamalar çeşitli hastalıklara yol açacaktır. Bunun yanı sıra düzenli bir şekilde poğaça tüketmek kısa bir süre içerisinde kabızlık yaratacaktır.

Bakteri ve Virüs

Hastalık ve rahatsızlıkların yanı sıra üretim aşamasında da poğaçalar sizleri kötü yönde etkileyecektir. Genel olarak bakıldığı zaman hijyenik ortamlarda üretilmeyen poğaçalar bakteri ve virüslerin vücuda giriş yapmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla önerilmese de bu alışkanlıktan vazgeçemiyorsanız mutlaka hijyenik ortamlarda üretilip üretilmediğine önem göstermelisiniz.

Kolesterol

Unlu mahlullerin neredeyse hepsi kolesterolü yükseltmektedir. Fakat poğaçalar kolesterolün yükselmesinde ayrı bir önem taşımaktadır. LDL kolesterolünün yükselmesine neden olacağı gibi HDL adı verilen iyi kolesterolün düşmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla kolesterol rahatsızlığı yaşıyorsanız tüketmemeniz sizlerin yararına olacaktır.

Beyin Gelişimi

Çocuklarımızın zeki olması çok önemlidir, değil mi? İşte poğaça tüketmek beyin gelişimini yavaşlatmaktadır. Özellikle çocuklara sabahları ve gün içerisinde sürekli poğaça yedirilmemesi uzmanlar tarafından söylenmektedir. Abartı olmayacak şekilde hafta da bir kez çocuklar tüketebilirler.

Sizlerde sağlığınızı önemsiyorsanız mutlaka kahvaltılarınızı doğru bir şekilde yapmalısınız. Özellikle vitamin, lif ve çeşitli mineralleri içeren besinleri kahvaltıda tercih etmeniz sizlerin yararına olacaktır. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunları ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.