Hindistan Ceviz Yağının Faydaları

hindistan ceviz yağının faydaları

Tropikal bir meyve olan Hindistan cevizinin beyaz iç kısmının kurutulup yağının çıkarılması ile elde edilen yağ, yıllardır kozmetik ve sağlık sektöründe kullanılıyor. Özellikle cilt ve saç bakımı konusunda mucizeler yaratan Hindistan cevizi yağını aktarlardan ya da eczanelerden kolaylıkla bulmak mümkün.

Doymuş yağ kategorisinde değerlendirilen Hindistan cevizi yağı, doğru bir şekilde kullanıldığında fayda sağlıyor. Üstelik cilt tonunu dengeleme ve leke çıkarma özelliği ile de her yaşta kullanılabiliyor. İşte mucizevi ürün Hindistan ceviz yağının faydaları.

  • Cildi Sıkılaştırır ve Kırışıklığı Önler

Hindistan ceviz yağı içeren cilt bakım ürünlerine her yerde rastlamak mümkün. Özellikle sıkılaştırıcı kremlerin içerisinde bu esans bolca bulunuyor. Çünkü Hindistan cevizi yağı, içerdiği ester özellik sayesinde cilt kırışıklıklarının önüne geçiyor ve cildin sıkılaşmasını sağlıyor.

  • Sivilce Oluşumunu Engeller

Ergenlik döneminde ya da herhangi bir cilt rahatsızlığında çıkan sivilceler artık hayatınızı mahvetmeyecek. Çünkü Hindistan cevizi yağının sivilceler üzerindeki etkisi de oldukça büyük. Aktardan satın alacağınız saf Hindistan ceviz yağını yüzünüze masaj yaparak yedirin ve birkaç hafta sonra sonuçlarını kendi gözünüzle görün.

  • Saç Bakım Ürünüdür

Kurumuş ve yıpranmış saçlar özellikle hanımların kâbusu. Boya ve ısıl işlem gören saçlarda meydana gelen yıpranmaları Hindistan cevizi yağı ile onarmak ve saça kaybettiği nemi kazandırmak mümkün. Üstelik bu yağ ile saça maske yapılabileceği gibi, saç bakım kremi olarak da kullanılabilir.

  • Hastalıklara Karşı Korur

Hindistan cevizi yağı diş eti rahatsızlıklarından, idrar yolu enfeksiyonlarına ve gribe karşı tam bir kalkan görevi görüyor. Ayrıca bağırsak parazitlerini engellediği de saptanmıştır. Kalp damar hastalıkları ve reflü üzerindeki etkileri sayesinde, gıda takviyesi olarak da alınabilmektedir.

  • Tırnaklara Bakım Sağlar

Uzamayan, kırılan ve mantar gibi enfeksiyonlar ile mücadele eden tırnaklarınıza bir türlü çözüm bulamadınız mı? Artık Hindistan cevizi yağı sayesinde daha sağlıklı ve daha güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bunun için her hafta uygulayacağınız Hindistan cevizi bakımı yeterli olacaktır. Yaklaşık 1 ay sonra daha sağlıklı ve ışıltılı tırnaklara sahip olduğunuzu fark edebilirsiniz.

  • Pişikleri Önler

Bebeklerde meydana gelen pişikler annelerin de korkulu rüyasıdır. Eğer sizler de bu sorunla baş etmek için doğal bir çözüm arıyorsanız Hindistan cevizi yağı tam size göre. Aktardan ya da eczanelerden alacağınız Hindistan cevizi yağını hafif ısıtıp bebeğinizin poposuna uygulayın. Sonucu birkaç güne görebilirsiniz.

  • Farklı Bir Aroma Katar

Elbette Hindistan cevizi yalnızca sürülerek kullanılmıyor. Özellikle mide rahatsızlıkları için bu yağı direkt olarak tüketebilirsiniz. Faydaları besinler yolu ile de alınabilen bu yağ, özellikle salatalara, pilavlara ve kurabiyelere koyulabiliyor. Hatta yemek yaparken normal sıvı yağlar yerine Hindistan cevizi yağı kullanabilir ve çok daha farklı lezzetler elde edebilirsiniz.