Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Hızlı Kilo Vermek Zararlı Mı?

Kilo almakla birlikte gelen bir çok sorun var. Hızlı kilo vermek de bunlardan birisi. Vücudumuzdaki yağları yakıp, yağ oranımızı normal seviyelere getirmek sağlığımız için oldukça önemli bir unsur. Lakin kilo almamak, özellikle yağ yakmak ve olmamız gereken kiloda kalmak oldukça zor bir süreç. Fazla kiloları olupta bunlardan kurtulmak isteyenleri bekleyen bir çok tehlike var. Bu tehlikelerden bazıları fazla kilolardan çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Fizyolojik limitleri aşıp hızlıca kilo vermekte bunlardan bir tanesi.

Ayda 4 Kilodan Fazla Vermeyin!

Hangi yaşta, hangi cinsiyette olursanız olun, sağlıklı bir vücut ayda 4 kilodan fazla verilen kiloyu tolare edebilmekte zorlanıyor. Bununla ilgili yüzlerce araştırma var. Hızlı kilo kaybı bedensel ve ruhsal sorunları beraberinde getiriyor. Özellikle yaşlılarda vücut hızlı kilo kaybına dayanamıyor, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp, karaciğer, böbrek yetmezliği, tiroit bezinde yavaşlama, ve geçmişte kanser tedavisi görmüş olanlarda ekstra riskler de söz konusu. Allah korusun ölüme bile yol açabiliyor. Unutmayın hzlı kilo kaybı bir başarı değildir.

Hızlı kilo vermenin zararları

1- Kalbinizde ritim bozukluğu oluşabilir
2- Aniden tansiyonunuz düşebilir.
3-Ketoz
4- Organ yetmezlikleri
5- Hipoglisemi
6- Elektolit dengesinde bozulma
7- Depresyon
8-Kas erimesi
9-Tiroit bezlerinde yavaşlama
10- Saç dökülmesi
11- Kansızlık
12- Gut krizleri
13 – Uyku bozukluğu ve beraberinde gelen bir çok problem.

Ne yapmalıyız?

Sağlıklı bir diyet programı ile haftada 1 ayda 4 kilo kaybıyla uzun vadeli bir plan yapmalısınız. Unutmayın önemli olan hızlı kilo vermek değil, kilo verdikten sonra tekrar almamak. Bu nedenle sağlıklı bir hayat için düzenli spor ve diyet yapmalısınız.

Daha fazlasını öğrenmek için bilimsel olarak faydaları kanıtlanmış İntermittent Fasting (Aralıklı Oruç Diyeti) yazımıza göz atabilirsiniz.