İnsülin Ne İşe Yarar, Yan Etkileri Nelerdir?

İnsülin Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda insülin ile iglili bilgileri sizler için derledik. Öncelikle insülinün tanımını yapacak olursak kandaki şeker miktarını baskı altında tutan hormon olduğunu söyleyebiliriz. Bu hormon kanda bulunan şekerin seviyesini dengede tutarken aynı zamanda da şeker hücrelerinden gerekli enerjiyi vücuda sağlamaktadır. Bununla birlikte beyin hücreleri dışındaki bütün hücreler insülin hormonu bulunmadan glikozu parçalayamazlar.

Dilerseniz bu bilgilerin ardından insülin ne işe yarar, insülin yan etkileri nelerdir gibi soruların cevaplarına geçelim:

İnsülin Ne Yapar?

İnsülinin ana görevi glikozu enerjiye dönüştürmektir. Bunun için bir hormon salgılar ve glikozu parçalar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi beyin hücreleri dışında diğer bütün hücrelerin insüline ihtiyacı vardır. Eğer insülin olmazsa, glikozu parçalayamazlar. Ayrıca bu hormon salgılanmazsa, vücut hücreleri enerji eksiliği yaşarlar ve yeni enerji noktaları aramaya başlarlar. Bu durumda ise vücut oldukça kötü etkilenir ve olumsuz sonuçlar meydana gelebilir.

İnsülin Yüksekliği Neden Olur?

Ülkemizde insülin yüksekliği garip bir şekilde oldukça fazla görülmektedir. Özellikle biz kadınlarda görülme oranı daha fazladır. Eğer insülin yüksekliği uzun süre devam ederse, diyabet rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Bu sebepten dolayı sağlıklı yaşanması adına sürekli kontrole gidilmesi gerekmektedir. Özellikle yemek düzeni ve uyku düzeni de büyük önem arz etmektedir.

İnsülin Yan Etkileri Nelerdir?

İnsülinin tabi ki belli yan etkileri vardır. Özellikle insülin iğnelerinin yanlış kullanımı çok tehlikelidir.

İnsülinin yan etkileri şunlardır;

  • Bacak veya kol bölgelerinde çeşitli şişliklere sebep olabilir.
  • İğne yapılan bölgede kızarma, şişme durumları meydana gelebilir.
  • Şeker hastalarında sinir durumuna sebep olabilmektedir.
  • Fazla kullanımında ani kilo düşüşlerine sebep olabilir.