İntermittent Fasting (Aralıklı Oruç Diyeti)

İntermittent Fasting (Aralıklı Oruç Diyeti)

Gün geçmiyor ki yeni bir beslenme biçimi ortaya çıkmasın. Artık şu saatte yemelisin, akşam yemek yememen gerek gibi kulaktan dolma bilgiler eskilerde kaldı. Kötü de olmadı hani. Şimdi nedir bu intermittent fasting dediğinizi duyar gibiyim. Bu diyetteki asıl amaç kilo vermekten ziyade kiloları kas kaybetmeden, yağ yakarak vermektir. Her yerde görüyoruz haftada 10 kilo verdirten bilmem ne diyetleri. Hepsini unutun, bu diyet sizi sadece fazla kilolarınızdan kurtarmakla kalmayıp, hayatınızı değiştirecek.

Aslında intermittent fasting yani aralıklı oruç diyeti hiç de yeni bir şey değil. Sadece son yıllarda popüler olmaya başladı. Hem sağlıklı beslenmek hem de kilo vermek istiyorsanız tam sizlik bir beslenme biçimi. Bildiğiniz üzere vücut şekeri glikojen olarak vücutta depolar ve 8-12 saat aralığında yakar. Ancak sık yemek yerseniz vücudunuz devamlı olarak glikojen depolayacağı için mevcut glikojeni yakmaya vakit bulamaz. Yani yıllarca sık yiyin az yiyin diyerek kandırıldık diyebilirim. İşte intermittent fasting diyeti bunun önüne geçerek sağlıklı yağ yakımı sağlar.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce şunu belirtmem gerekiyor ki aslında bu diyeti bilmeden uygulayan bir çok insan var. Akşam 6 da yemek yiyip sonraki gün 12 de kahvaltı yapan bir insan istemeden de olsa if diyeti yapmaktadır. Aralıklı oruç diyetinde en önemli unsur minimum 8 saat aç kalmaktır. Gün içinde belirlediğiniz belli aralıklarla beslenmeniz gerekiyor.

Örneğin 4-6 saat aralığı belirlenir. Toplam yemek yediğiniz süre 24 saatte 8 saattir. Yani günün 16 saatini aç geçirmeniz gerekmektedir. Kafanız karışmadan hemen bir örnek verelim;

Pazartesi öğlen 12.00 ile akşam 18.00 aralığında beslenen bir insanın Salı günü saat 12.00 a kadar aç kalması gerekmektedir. Ancak su, şekersiz kahve, şekersiz çay gibi kalorisiz içeceklerin hepsi serbest. Biliyorum şu an gözünüz korktu. Lakin bir haftadan sonra vücudunuz tamamen alışıyor ve bu saatler dışında acıkmamaya başlıyorsunuz. İlk haftayı atlatmanız çok önemli sonrasında emin olun yemek aklınıza bile gelmeyecek. Tabi bununla sınırlı kalmıyoruz. En yakın diyetisyenden randevu alıp intermittent fasting yapacağınızı söylüyorsunuz ve bir diyet listesi alıyorsunuz. Hayatınızdan ekmeği ve şekeri tamamen çıkarıyorsunuz. Lafı fazla uzatmadan intermittent fasting ‘in faydalarına geçelim

İntermittent Fasting Faydaları

-İnsülin seviyeniz düşer. Büyüme hormonunun artmasını sağlar. Yani yağ yakımınız hızlanır, kas hücreleriniz artarak korunur.
-Kalp, şeker gibi hastalıkların riskini azaltır.
-Daha dinç ve zinde tutar.
-Yaşlanmayı geciktirir.
-Beslenme planlarınızı yapmayı kolaylaştırır.

Uyarı : Lütfen bir diyetisyene görünmeden uygulamaya kalkmayın. Özellikle 18 yaşından küçük olanlar, hamileler, diyabet ve kalp hastaları, çocuk emziren anneler bu diyeti uygulamadan önce bir uzmana görünsünler.