İştah Bastıran Yiyecekler Nelerdir?

iştah bastıran yiyecekler

Günümüzde obezite ve fazla kilolar oldukça büyük bir sorun haline gelmiştir. Özellikle hazır yiyeceklerin ortaya çıkmasından itibaren, insanlığın büyük bir bölümünde aşırı yağlanma ve hızlı kilo alma durumları ortaya çıkmıştır. Hatta geçtiğimiz senelerde bazı ülkeler, ülkelerinde hazır yiyeceklerin satışını yasaklamıştır. Ancak ülkemizde böyle bir şey söz konusu değildir. En ufak bir AVM’ye gittiğinizde bile birçok farklı hazır yiyecek satan firmalara ulaşmanız mümkün. Hal böyle olunca diyetisyene gitme oranları da oldukça artmıştır.

Özellikle diyetisyene gidenler veya kendi çapında yediklerine dikkat eden insanlar, iştah bastıran yiyecekler aramaktadır. Bu sayede az yemek yiyip, fazla kilolardan ve yağlardan kurtulmayı amaçlamaktadırlar. Bizde sizler için bu yazımızda iştah kesici besinler hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Peki, iştah kesici besinler nelerdir?

İştah Kesici Besinler Nelerdir?

Öncelikle eğer herhangi bir diyetisyene gidiyorsanız, bizim size önereceklerimiz çok doğru olmayabilir. Çünkü diyetisyeniniz sizin vücudunuza göre zaten bir program hazırlamıştır. Ancak yine de alternatif besinler arıyorsanız, listemize muhakkak bir göz atın.

İştah bastıran yiyecekler ve içecekler şunlardır;

  • Yeşil Çay: Yeşil çay muhakkak her diyet programında önerilen güzel bir çaydır. Hem metabolizma hızını yükseltmekte hem de iştahı büyük oranda bastırmaktadır. Eğer diyet uyguluyorsanız veya spor yapıyorsanız, muhakkak bu çayı tüketin.
  • Ayva: Ayva, yine bütün diyet programlarının vazgeçilmez besinlerinden birisidir. Özellikle tadının iyi olması ve şeker ihtiyacını gideriyor olması da önemlidir. Eğer iştahınızı mutlu bir şekilde bastırmak istiyorsanız, mutlaka ayva tüketin.
  • Tarçın: Diyet listelerinde tarçınlı su olduğunu mutlaka görmüşsünüzdür. Tarçın hem kan şekerini düzenleyen hem de düşük kalorili bir besindir. Ayrıca iştahı bastırıyor olması da önemli bir artıdır. İster su ile isterseniz de elma veya ayvanın üzerine serpiştirerek tarçın tüketebilirsiniz. Mutlaka faydasını göreceksiniz.
  • Çavdar Ekmeği: Halkımızın beyaz ekmeğe olan sevdasının önüne geçmek mümkün müdür bilemem ancak çavdar ekmeği hem tadı hem de içeriği sayesinde iyi bir iştah kesicidir.
  • Soda: Soda hem midemizi düzenleyen hem de güzel doğal bir içecektir. Ayrıca iştahı da iyi bir şekilde bastırmaktadır. Ancak fazla tüketimi midenize zarar verebilir. Bu konuda abartıya kaçmamak şartı ile soda tüketebilirsiniz.
  • Yumurta: Özellikle sabahları yumurta tüketimi, gün içerisinde sizi daha tok tutacak ve daha az acıkmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yumurtanın içerisinde bulunan proteinler sayesinde, kas gelişiminiz daha sağlıklı olacaktır.
  • Badem: Diyet listelerinin vazgeçilmezlerinden birisi de bademdir. Özellikle yanında bir bardak süt ile tüketirseniz, uzun süreler iştahınızı bastıracaktır.
  • Salatalık: Sabah kahvaltısında mutlaka tüketmeniz gereken güzel bir besindir. İçerisindeki su miktarının fazla olması da susuzluğunuzu azaltacaktır.