İyotlu Tuzun Faydaları

iyotlu tuzun faydaları

İyot, insan vücudu tarafından sentezlenen bir ürün değildir ve vücuda besin yardımıyla girmesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı tuz aslında insan vücudu için faydalı bir besindir ve tiroit bezlerinin sağlıklı çalışması için de önemlidir. Tabi ki bu noktada önemli olan normal tuz değil, iyotlu tuz tüketmenizdir. Ayrıca vücudunuzda iyot eksikliği yaşanması oldukça olumsuz bir durumdur.

Geçtiğimiz yıllarda bazı çalışmalarda iyotlu tuzun faydalı olmadığı ile ilgili bilgiler ortaya çıkmıştır. Bu durum bazı bilim adamlarının karşı karşıya gelmelerine neden olmuştur. Fakat bir gerçeklik vardır, oda insan vücudunun iyota ihtiyacı olduğudur. Eğer insan vücudu yeterli miktarda iyot alamazsa çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Bunların başında da guatr hastalığı gelmektedir. İnsanların, yemeklerinde iyotlu tuz kullanmaya başlamasından itibaren toplumda görülen guatr hastalığı miktarı oldukça azalmıştır. Bizde sizler için bu yazımızda iyotlu tuz faydaları hakkında bilgiler topladık. Peki, iyotlu tuzun faydaları nelerdir?

İyotlu Tuzun Faydaları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki herhangibi bir hastalığınız mevcut ise iyotlu tuz ve benzeri besinleri tüketmeden önce kesinlikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz, zira normal olarak gördüğümüz besinler bile bazı hastalıkların daha çok nüksetmesine sebep olabilmektedir. Dilerseniz bu hatırlatmanın ardından iyotlu tuzun faydalarına geçelim:

İyotlu tuzun faydaları şunlardır;

  • İnsan vücudundaki iyot eksikliğine birebir gelmektedir.
  • İyot eksikliği sebebiyle oluşabilecek bazı rahatsızlıklardan korumaktadır. Buna verilebilecek en iyi örnek; guatr hastalığıdır.
  • Hamile kadınlar için, iyot oldukça önemlidir. Özellikle yeni doğacak bebeğin zekâ ve fiziksel gelişimi için iyot önemli bir yer tutmaktadır. Bebekte herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için yeterli miktarda iyot alınmalıdır.