Kabızlığa Doğal Çözümler

kabızlığa doğal çözüm

Kabızlık özellikle son dönemlerde daha çok gözümüze çarpan sağlık sorunlarından biri haline geldi. Kabızlık sorunu, özellikle çok fazla masa başında oturarak hareketsiz iş yapmamız, günlük almamız gereken su alımını sağlamamızın, yani düzensiz yaşamamızın bir sorunudur. Yaşam düzensizliğinin dışında hamilelikte de kadında meydana gelen bir sorun olarak da ortaya çıkmaktadır. Özellikle çocuklarda da dikkat edilmesi gereken bir nokta ‘’kaka tutma’’ sorunudur. Tuvalet eğitiminden itibaren çocuklara öğretilmesi gerekmektedir. Dışkı uyarımı gelmesine rağmen dışkı tutma alışkanlığı ve erteleme de kabızlığa yol açan en yaygın sebeplerden biridir.

Bir yetişkin günde en az 1 defa dışkılama yapmalıdır ve zaten günde bir defa dışkılamayan bir kişi düzensiz yaşıyor demektir. Doğal olarak kabızlık sorunuyla baş başa kalma oranı yükselecektir. Mümkün olduğunca hareketli yaşamak ve bol su tüketmek kabızlık sorununu önleyecektir. Fakat öyle tembel yaşamaya alıştık ki her işimizi masa başında hallediyor, yemeklerimizi kolaylık olsun diye dışarıdan söylüyor ve sağlıksız besleniyoruz. En başta beslenmeden kaynaklı olan kabızlık sorunu hareketsizlikle de kombine edildiğinde başa gelmesi kaçınılmaz bir rahatsızlıktır ve boyutları arttığında büyük boşaltım sistemi sorunlarına sebep olabilmektedir.

Kabızlık Tedavisi

En önemli kabızlık tedavisi yaşam düzenini sağlamaktır ve bol bol meyve sebze tüketip hayata hareket sağlanması gerekmektedir. Meyve yemek yerine hazır meyve içerikli ürünler tüketilmesi gibi beslenme hataları önlendiği sürece kabızlık kısa sürede geçecektir. Özellikle kabız olduğunuzda muz, şeftali gibi meyveler yerine, kabızlık için doğal çözüm olarak posalı meyveler veya doğrudan yeşillik tercih etmelisiniz. Kabızlık yapan ilaçları öğrenerek kabızlık döneminde kullanmamanız gerekmektedir. Kullandığınız bazı tansiyon ilaçlarının içerdiği maddeler, kullanılan bazı antidepresanlar, özellikle alüminyum ve bizmut içeren mide ilaçları ve demir/kalsiyum tabletleri içeriklerinden ötürü kabızlık oluşumu meydana getirmektedir.

 • Kabızlığınız yeni başladığında şiddetli karın ağrısı varsa,
 • Kabız olduğunuz dönemde makat bölgesinde ağrı ve şişme hissediyorsanız,
 • Kabızlık sırasında bağırsaklarınızda kanama meydana geldiyse ve fark ettiyseniz,
 • Çok sık mideniz bulanıyor ve kusma da eşlik ediyorsa,
 • Kabızlık döneminizde son zamanlarda iştahsızlık ve halsizlik yaşıyorsanız,
 • Özellikle kabızlık sırasında kansızlığınız da var ise hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Bazı rahatsızlıklar için evde yapılan ev yapımı ilaçlar da içeriğinden ötürü kabızlığa sebebiyet verebilir. Kabızlığı gidermenin en hızlı yolu, acilen beslenme ve hareket düzenini; iş yapma alışkanlıklarını değiştirmeli ve hareket sağlanmalıdır. Kabızlık oluşmaması için belli başlı basit önlemler alınarak kabızlık sorunu başlamadan engellenebilmektedir.

kabızlığa doğal çözüm
 • Bol bol yeşillik tüketin ve özellikle posalı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.
 • Eğer yemekte pilav pişiriyorsanız sıklıkla pirinç yerine bulgur tercih edin.
 • Yaptığınız salatalara keten tohumu, nohut veya fasulye ekleyerek sindirimi kolaylaştırabilirsiniz.
 • Yoğurt veya çorba gibi yarı sıvı yiyecekler tüketirken keten tohumundan faydalanabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca ana öğünlerinizi ve özellikle kahvaltıyı atlamayın ve ara öğünlerinizi de ilave edin.
 • Ara öğünlerinizde kayısı gibi besinler tercih ederek sindiriminize yardımcı olun.
 • Su tüketiminizi düzenli hale getirmeli ve en az 2 litre suyu gün içine yayarak tüketmelisiniz; ne fazla ne az, günlük 2 litre tüketmelisiniz.
 • Yoğurt tercihlerinizde probiyotik besini eklenmiş yoğurtlar tercih etmeniz fayda sağlayacaktır.

Kabızlık oluştuğu andan itibaren muz yerine kayısı, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı gibi tercih değişimleriyle kısa sürede kabızlığınızı giderebilirsiniz. Osmolac gibi ilaçlara başvurmadan evvel yeşillik tüketimini artırarak yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek kabızlığa çare bulabilirsiniz.