Kahvenin Yararları ve Zararları

Kahvenin Yararları ve Zararları

Kahvenin günlük yaşantımızdaki yeri oldukça büyük. Kimimiz sabah kalktığımda ilk iş olarak, kimimizde günün herhangi bir saat diliminde kahve tüketiyor. Özellikle rahatlatıcı etkisi ve mükemmel aroması ile günümüze keyif katan kahveler tüm dünya da farklı şekillerde tüketiliyor. Ülkemizde ise en çok falına da bakılan Türk kahvesi içiliyor.

Kahvenin bağımlılık yaptığı artık bilimsel araştırmalar tarafından da kanıtlandı. Hatta bazı insanların kahve içemedikleri zaman yoğun bir baş ağrısı çektikleri de gerçek. Aslında her gün tüketilebilecek bir fincan kahvenin faydaları da bulunuyor. Tabi aşırı alışkanlık boyutuna ulaşmaması şartıyla. Bu noktada tiryakilerin en çok merak ettiği ise kahvenin yararları ve zararları.

Kahvenin Zararları

Her ne kadar faydaları da olsa, zararlarını önceden bilmek ve buna gire günlük bir doz belirlemek önemli . İşte kahve yararlı mı zararlı mı diye soranlar için kahvenin zararları.

  • Tansiyonu Yükseltiyor

Günde birkaç fincandan daha fazla kahve içen kişilerin tansiyon problemleri ile karşı karşıya olduğu kanıtlandı. Araştırmalar gösteriyor ki birkaç bardağı geçen kişiler potansiyel tansiyon hastası kabul ediliyor.

  • Şeker Hastalığına Sebep Oluyor

Amerika ve İngiltere’de yapılan araştırmalar uzmanları ikiye böldü.  Amerikalı bilim insanlarına göre öğünlerde yükselen kan şekeri, eğer yemek terine kahve tüketilir ise olumsuz etkileniyor. İngiliz bilim insanlarına göre ise şeker hastalığına sebep olan kafein değil, kahvede bulunan mineraller. Ancak her iki durumda da yoğun kahve tüketiminin şeker hastalığını olumsuz etkilediği gerçek.

  • Vitamin ve Mineral Kaybına Yol Açıyor

Kafein demir gibi değerli minerallerin vücut tarafından emilim sağlanmasını engelliyor. Bu da demir eksikliğine bağlı anemik sorunlar meydana getiriyor. Ayrıca kafein idrarla birlikte dışarıya atılırken beraberinde kalsiyumu da götürüyor. Yani kafein tüketiminin kalsiyum eksikliği yarattığı bir gerçek. Bu da kemik erimesine yol açan riskli bir durum.

  • Doğurganlığı Azaltıyor

Günde 3 fincandan fazla kahve tüketmek, özellikle kadınlarda hamile kalmayı zorlaştırıyor. Çünkü kafein yumurta ölümüne neden olan bir etken madde. Ayrıca kafein yalnızca yumurtalıkları değil, spermleri de etkiliyor. Yani aşırı dozda kafein almak sperm kalitesini düşürüyor.

  • Plasentadan Geçiyor

Kahvenin zararları hamileleri de ilgilendiriyor. Çünkü kafein plasentadan geçip, bebeğin vücut gelişimini etkileyebiliyor. Bu nedenle hamilelerin günlük alabilecekleri kafein miktarı 300 mg ile sınırlı.

Kahvenin Yararları

Her ne kadar zararlı gibi görünse de günlük doz aşılmadığı surece kahvenin yararları da bulunmaktadır. İşte araştırmalar sonucunda ulaşılan kahvenin yararları.

  • Kanseri Önlemeye Yardımcı Oluyor

Kahvenin içinde kanserli hücrelerin üremesini engelleyen antioksidanlar bulunuyor. Her gün birkaç fincan kahve içen kişilerin daha az kanser riski altında olduğu da kanıtlanmış.

  • Beyni Uyarıyor

Okula giderken ya da işe başlamadan önce bir fincan kahve içmenin daha dinç bir algı sistemi oluşturduğu gerçek. Hatta ilkokul ve orta okul cağındaki çocuklara verilen az miktarlı kahveli sütün bu çocuklardaki algı yeteneğini geliştirdiği de yapılan bir araştırma sonucunda kanıtlanmıştır.

  • Baş Ağrısını Önlüyor

Migren ve strese bağlı baş ağrıları hayatımızı felç edebilir. Ancak kafein ile bu ağrıların üstesinden gelmek mümkün. Hatta pek çok ağrı kesicinin dahi hafifletemediği bas ağrılarını bir fincan kahve ile geçirmek mümkün.

  • Sirozu Önlüyor

Kafeinin siroz üzerindeki etkileri de saptanmış. Buna göre düzenli olarak her gün kahve içen kişilerin siroz gibi karaciğer hastalıklarına yakalanmadıkları görülüyor.

  • Safra Taşını Önlüyor

Safra taşı sorunsalı hem kadınları, hem de erkekleri etkiliyor. Ancak düzenli olarak kahve tüketmek, özellikle kadınlardaki safra taşı sorunlarını ortadan kaldırıyor.