Keçi Boynuzunun Faydaları

Keçi Boynuzunun Faydaları

Akdeniz kıyılarında, Libya’da, Kıbrıs’ta, Amerika’da ve Türkiye’nin Antalya şehri başta olmak üzere birçok kıyı şehrinde yetişen keçiboynuzu bin bir derde devadır. İlaç sektöründe kullanıldığı gibi doğal yöntemlerle tüketildiği zaman da birçok hastalıktan sizleri korumaktadır. Alanında uzman doktorlar tarafından da hastalara tüketilmesi önerilen bir ürün olma özelliği de taşımaktadır.

Faydalı bitkiler denildiği zaman akla ilk gelen keçiboynuzu kanser başta olmak üzere sindirim, iç hastalıklar ve vitamin eksikliği ile ortaya çıkan tüm hastalıklarda kullanılmaktadır. Genel olarak bakıldığı zaman düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde ilerleyen dönemlerde oluşabilecek hastalıkları da ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra keçiboynuzunun aşağıda yer alan faydaları da bulunmaktadır;

 • Vitamin eksikliği olarak bilinen potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir eksikliğini dengeler ve bunlara bağlı hastalıkları engeller,
 • Kalp damar sağlığına doğrudan etki etmesinin yanı sıra içermiş olduğu antioksidan özelliği ile doğal antibiyotik özelliği taşır,
 • Şiddetli öksürükler ile birlikte astım ataklarını ve bronşit rahatsızlıklarını azaltır,
 • Sindirim sistemini dengeleyerek kabızlık sorunlarını ortadan kaldırır ve bağırsak kurdu, bağırsak paraziti gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır,
 • Lif zengini olduğu için kilo vermenize yardımcı olur, sindirim ve bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar,
 • Enerji vererek cinsel gücü arttırır,
 • Erkeklerde cinsel güç ile birlikte sperm yoğunluğunu arttırır,
 • Kalsiyum açısından ciddi bir değere sahip keçiboynuzu kemik rahatsızlıklarına iyi gelir ve düzenli tüketildiği takdirde oluşabilecek kemik rahatsızlıklarını engeller,
 • Alerjik hastalıklarda kişinin güçlü bir vücuda sahip olmasını sağlar,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için grip gibi hastalıkları sizlerden uzak tutar,
 • Karaciğer, akciğer, bağırsak gibi organların temizlenmesini sağlar ve vücuttaki radyasyonu dışarı atar,
 • Mideyi rahatlatır ve şişkinliğin oluşmasını engeller,
 • Akciğeri temizlediği için sigara kullanımında ortaya çıkan akciğer rahatsızlıklarını önler,
 • İçermiş olduğu vitamin ve minareler ile birlikte dişlerin beyazlamasını, diş etlerinin güçlenmesini sağlar,
 • E vitamini içermiş olmasından dolayı anemi rahatsızlıklarında büyük bir etki yaratır,
 • Kan şekerini dengelediği için diyabete karşı kullanılır,
 • Çikolata ve şeker ihtiyacını da doğrudan karşılar,

Yukarıda ki faydalarının yanı sıra daha birçok faydası da bulunmaktadır. Özellikle yapılan son araştırmalar ile birlikte sinir sistemini de düzenleyerek aşırı sinirden ve gerginlikten sizleri korur.

Keçi Boynuzu Nasıl Tüketilir?

Keçiboynuzu faydaları nedeniyle her birey tarafından tüketilmesi gereken bir üründür. Yaşadığınız rahatsızlıklara iyi geleceği gibi ilerleyen dönemlerde oluşabilecek tüm rahatsızlıklardan da sizleri koruyacaktır. Bunun yanı sıra hiçbir sağlık probleminiz olmasa bile sizlere sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayacaktır.

Keçiboynuzu ile ilgili bilinen en önemli yanlış tüketimidir. Genel olarak bakıldığı zaman çiğ tüketilen bir ürünmüş gibi adlandırılsa da birbirinden farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Aşağıda yer alan önerileri inceleyerek sizlerde keçiboynuzunu nasıl tüketmeniz gerektiğiniz öğrenebilirsiniz;

 • Keçiboynuzu pekmezi ile çocuklarınıza günde iki tatlı kaşığı verebilirsiniz. Yetişkin bireyler ise gün iki yemek kaşığı kullanmalıdır. Bunun yanı sıra süte karıştırılıp da tüketilebilir.
 • Keçi boynuzu özü de pekmezden sonra en çok tercih edilen tüketim şeklidir. Yoğurt, peynir, dondurma gibi ürünlere ekleyerek tüketebilirsiniz.
 • Keçiboynuzu kürleri bulunmaktadır. Yaşadığınız rahatsızlığa göre keçiboynuzu kürlerini yapabilir ve tüketebilirsiniz.
 • Keçiboynuzunu direk olarak dalında alıp da tüketebilirsiniz. Keçiboynuzu sert ve taze değilse sıcak suda bekletmeniz yeterli olacaktır.

Keçi Boynuzu Pekmezi

Ülkemizde ve Dünya’da keçiboynuzu en çok pekmez şeklinde tüketilmektedir. Şeker ile yapıldığı için gün içerisinde tüketilmesi halinde şeker ihtiyacını doğrudan karşılamaktadır. Enerji veren bir ürün olmasının yanı sıra bir yemek kaşığında 60 kalori ve 14 gram karbonhidrat içermektedir. Bir çorba kaşığı tüketilmesi ile kalsiyum, demir gibi önemli değerlerinde vücuda girmesini sağlar. Çikolata benzeri bir tat içermesi nedeniyle çocuklarda severek tüketmektedir.

Keçi Boynuzu Özü

Keçiboynuzun içerisinde yer alan tohumların ezilmesi sonucunda oluşan bir üründür. Günümüzde özellikle kahvaltılar başta olmak üzere birçok alanda da kullanılmaktadır. Yoğurt, peynir, dondurma, pasta gibi ürünlerin üzerine eklenerek tüketilmektedir. 7gram keçiboynuzu özünün içerisinde 9 kalori, 2 gram karbonhidrat ve 2 gram fiber bulunmaktadır.

Keçi Boynuzu Kürü

Keçiboynuzu yararları ile ilgili birbirinden farklı kürlerde bulunmaktadır. Yaşadığınız rahatsızlık veya hastalığa göre kullanabileceğiniz kürlerde değişiklikler ortaya çıkabilir. Genel olarak baktığımız zaman öksürüklerde ve şeker hastalıklarında kullanılan en yaygın iki kür vardır.

Şeker Hastalığı

Keçiboynuzu içermiş olduğu değerler ile birlikte kan şekerini dengelemektedir. Bir bardak sıcak keçi sütü içerisine iki tatlı kaşığı keçiboynuzu tozunu ekleyiniz. Gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere iki kere tüketmeniz yeterli olacaktır. Aç karnına tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Eğer sıcak sütü sevmiyorsanız aynı kürü sıcak su ile uygulayabilirsiniz.

Öksürük

Keçiboynuzu pekmezi öksürüklere iyi gelmektedir. Bir tatlı kaşı keçiboynuzu pekmezinin üzerine bir veya iki damla limon sıkınız. Yaptığınız bu karşımı aç karnına tüketiniz. Çocuklar için tatlı kaşığı ile yapabileceğiniz gibi yetişkinlerde yemek kaşığıyla yapabilirsiniz. Gün içerisinde sabah ve akşam iki kere önerilmektedir. Kürü tükettikten en az 10 dakika sonra yemek yemelisiniz.

Sizlerde sağlıklı bir yaşam arzuluyorsanız keçiboynuzunu tüketmeniz kesinlikle yararlı olacaktır.