Keçi Sütünün İnek Sütünden Farkı

Keçi Sütünün İnek Sütünden Farkı

Keçi sütünün inek sütüne oranla birçok farkı bulunmaktadır. Dünyada en çok üretilen sütler arasında yer alan keçi sütü günde 16 milyon tona kadar ulaşmaktadır. Keçi sütü en çok peynir üretiminde kullanılmaktadır. Bu bilgilerin ardından dilerseniz keçi sütünün inek sütünden farklarına geçelim.

Neden Keçi Sütü

Keçi sütü inek sütüne oranla %13 daha fazla kalsiyum, %47 daha fazla A vitamini, %27 daha fazla selenyum, 3 kat daha fazla niasin, %25 daha fazla B-6 vitamini, %134 daha fazla potasyum içermesi keçi sütünün tercih nedenleri arasında yer almaktadır.

Keçi sütünün inek sütünden farkları yukarıda saymış olduklarımızın yanı sıra sindirimi inek sütüne oranla daha kolay olmasıdır. Bununla birlikte inek sütüne alerjisi olanlar, rahatlıkla tolere edilme özelliğinden dolayı keçi sütünü tercih edebilirler. Yine yağ yoğunluğu bakımından keçi sütü inek sütüne oranla daha fazladır.

Keçi sütünün inek sütünden farkları bunlarla sınırlı olmamakla birlikte en belirgin farklardan biride anne sütüne çok daha yakın olmasıdır. İnek sütü içerisinde A1 Beta Casein bulunurken, keçi – koyun ve anne sütünde ise A2 Beta Casein bulunmaktadır.

A1 Beta Casein Ve A2 Beta Casein Arasıdnaki Fark

Kafanızı çok fazla karıştırmadan bu iki protein arasındaki temel farkın aslında tek bir amino asit olduğunu söyleyebiliriz. Bu farkdan dolayı keçi sütünün sindirimi az öncede belirttiğimiz gibi inek sütüne oranla daha kolay olmaktadır.