Kefir Nedir, Faydaları Nelerdir?

kefirin faydaları

Kefir, son yıllarda ülkemizde tüketimi artan probiyotik besinlerden bir tanesidir. Genellikle eski zamanlarda sade olarak tüketilen kefir, günümüzde daha çok meyveli olarak tüketilmektedir. Bunun en büyük sebebiyse, sade olarak mayhoş ve biraz kötü bir tadı olmasıdır. Tabi ki o tadını seven insanlar da vardır ancak özellikle çocukların tüketmesi isteniyorsa, meyveli olarak tüketilmesi daha mantıklıdır. Kefir yapımında birçok farklı hayvanın sütü kullanılmaktadır. Bunlar; inek, keçi, manda ve koyundur. Bu Peki, kefirin faydaları nelerdir?

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin en çok bilinen faydalarını sizler için maddeler halinde derledik.

  • Kanserden korur: Kefirin içerisinde barındırdığı bazı maddeler, hücrenin yapısını korumasına yardımcı olmaktadır. Bu durumda da hücreler mutasyondan kendilerini korumaktadır. Bu anlamda kanserden koruyan besinlerden bir tanesi kefirdir diyebiliriz.
  • Sindirim sistemini düzenlemektedir: Kefirin içerisinde bildiğiniz üzere probiyotik maddeler vardır. Probiyotik maddeler de sindirim sisteminin düzenlenmesinde başrol oynamaktadır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiri: Aynı zamanda kefir bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Hücreleri yeniler: Kefirin içerisinde yüksek miktarda protein vardır. Bu proteinler, hücre yenilenmesini hızlandırmaktadır.