Kilo Almaya Neden Olan 5 Alışkanlık

Kilo Almaya Neden Olan 5 Alışkanlık

Gittikçe kilo alıyorum diyenler için maddeleri konuşmadan önce konuya genel hatlarıyla bakalım istiyorum. Vücudumuz genel itibariyle her zaman bir dengede işlev görmektedir. Sindirim dengesi de bu dengelerden sadece bir tanesidir. Her insan vücudunun günde yakabildiği bir besin miktarı bulunmaktadır. Olaya buradan bakacak olursak yakabildiğimizden fazla besin aldığımızda vücudumuz bunları yakamayacak ve yağ olarak depolayacaktır. Bu da bizlerin “neden kilo alıyorum?” sorusuna gayet net bir şekilde yanıt vermektedir. Bazen kilo almak yeme alışkanlıklarımızdan, sindirim problemlerimizden, ailemizden gelen genlerimizden kaynaklanabilir.

Kilo Almanın Başlıca Nedenleri

Kilo almamıza neden olan başlıca özellikleri derledik. İşte o nedenler :

Genetik Yapı

Fazla kilo almanın ve fazla kilolu olmanın nedenlerinden bir tanesi aileden gelen bozuk genlerden kaynaklanmaktadır. Anne ve babası şişman olan çocukların şişman olma olasılığı anne ve babası zayıf olan çocuklardan daha yüksektir. Kiloda kalıtımın etkisi bilim insanları tarafından uzun araştırmalar sonucunda kabul edilmiştir.

İnsan Psikolojisi

Kilo almada önemli faktörlerden biride içerisinde bulunduğumuz psikolojik durumdur. Aşırı stres ve dönemsel depresyon eğilimleri bizleri aşırı atıştırmaya sürükleyebilir. Bu durumda atıştırdığımız yiyeceklerin kalorisi günlük yakabileceğimiz kaloriden fazla olabilir. Bu da bizlere aşırı kilo alma sorunu olarak dönüş yapar.

Hormon Bozukluğu

Vücutta hormon salgılayan bazı bezlerin görevlerini iyi yerine getirememesi ya da fazlasıyla yapması aşırı kiloya sebep olabilir. Örnek verecek olursak insülin hormonu yetmezliği, tiroid bezi yetmezliği temelde bu soruna sebeptir. Uzman bir doktora görünmenizde kesinlikle fayda vardır.

Zayıflama Takıntısı

Bu takıntıya sahip olan kadınlar genelde bir süre hiç denecek kadar az yemek yerler. Vücut buna alışkın olmadığı için ters tepki verir ve bir süre sonra önceden yediklerinden daha fazla yemek yiyerek aşırı kilo almış olur.

Yanlış ve Düzensiz Beslenme

Sanırım en çok bu hatayı yapıyoruz bende dahil. Aslında nasıl ve ne zaman yememiz gerektiğini biliyoruz. Fakat çoğunlukla iş şartları olsun başka sıkıntılar olsun yok sayıyoruz.
Çiğnemeden yutma, hızlı yemek yeme, öğün atlama ve doyduğumuz halde artmasın diyerek yemeye devam etmek kilo almamızın nedenlerinden bir kısmı.

Eğer sizlerde aşırı kilo almaktan yakınıyorsanız kesinlikle bir uzman kontrolüne gidiniz. Bir süre sonra kazanacağınız yanlış beslenme şekilleri yüzünden aşırı kilo problemi yaşayabilir ve sosyal hayatta birtakım sıkıntılara sahip olabilirsiniz.