Kışın Hasta Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

kışın hastalıklardan korunmak için yapılması gerekenler

Kış aylarında özellikle ani hava değişimlerinden kaynaklı soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Kışın hasta olmamak için öncelikle hastalıklar daha başlamadan müdahale ederek önünü kesmemiz gerekiyor. Hastalıklardan korunmak için sarılmamız gereken yegâne ilaçlar meyve ve sebzelerdir. Özellikle çocuklar büyüme çağında olduğundan ötürü bağışıklık sistemleri henüz gelişme aşamasındadır ve kış aylarında hasta olmaya çok müsaittir. Beslenme alışkanlıklarımızı da kâh değiştirip kâh düzenli hale getirerek kış aylarında hastalıklardan kolayca korunabiliriz.

Bağışıklık sistemimizin gelişmesi her şartlarda her zaman hastalıklardan korunmamızı sağlayan mekanizmadır. Direnç mekanizmasını geliştirmek için bol oksijen gerekir çünkü bağışıklık sisteminin anahtarı oksijen alınımıdır. Bağışıklık sistemi vücudumuzda meydana gelen tüm olayları içinde barındıran ve aynı zamanda dışarıdan gelecek tüm zararlı faktörlere karşı bizi koruyan mekanizmadır. İmmun sistem olarak adlandırılan bağışıklık sistemi gelişimi küçük yaşlardan başlamakta ve ömür boyu size bağlı olarak direnci değişmektedir.

Özellikle büyüme çağındaki çocukların bol bol sebze ve meyve tüketmesi bağışıklık sistemlerinin gelişmesinde önemli rol oynarken süt ve süt ürünlerinin de tüketilmesi önemlidir. Tüm bunları yaparken çocuklara düzenli spor alışkanlığı da kazandırmalıdır çünkü bağışıklık sistemi gelişiminde en önemli kilit nokta oksijendir ve çocuğun bu yaşta bağışıklık sisteminin geldiği nokta yetişkin yaşlarda da ona eşlik edecektir. Çocukların kış aylarında ev ve dışarıdaki ısı farklılıklarından etkilenmemesi adına dışarı çıktıklarında daha kalın giyinmeleri gerekmektedir. Mümkünse okula giderken çantalarına mandalina, elma gibi meyveler bırakmak da gelişimlerine katkı koyarsanız bu gelişimlerine büyük katkı sağlayacaktır.

Spor ve Oksijen

Hastalıklar salt olarak fiziksel faktörlere bağlı değildir ve strese bağlı psikolojik sorunlar da bağışıklık sistemini etkilemektedir. Oksijen alımını artırmak vücudu dinç kılacağından ötürü stresin de önünü kapatır ve pozitif olma yönünde bize fayda sağlar. Yine oksijen alımı metabolizmayı da etkileyerek daha dirençli bir sistem kazanmamıza yol açar. Düzenli periyotlarda spor yapmak ve oksijen alımı vücudumuza fayda sağlar ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek bizlere hastalıklardan korunmak için yardımcı olur

Beslenme

hastalıklardan koruyan yiyecekler

Hastalıklardan koruyan yiyecekler tüketmek vücut direncimiz açısından son derece önemli. Bilindiği üzere soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıkları C vitamini alımı önlemektedir ve sadece kış aylarında değil her mevsimde C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Beslenmenin ortalama standartlara uygun olması yani, genç ya da çocuk bireylerin alması gereken günlük besin miktarlarının düzenli olması gerekiyor. Her besinden yeteri kadar almamız özellikle çocuklarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede büyü rol oynuyor. Yeşillik tüketmek de yine metabolizmayı hızlandıracak ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecektir.

Uyku Düzeni

düzenli uyku

Hastalıklardan korunmak için dikkat etmemiz gerekenler arasında düzenli uykuda bulunmaktadır. Uyku, yalnızca fiziksel hastalıkları değil, insanın psikolojik düzenini de etkilemektedir. Uyku bozuklukları düzeltilmediği halde kişi depresif bir hal alarak depresyona girebilir ve depresyona bağlı olarak pek çok rahatsızlık gelişebilir. Depresyon halinde kişinin direnç mekanizması zayıftır ve fizyolojik rahatsızlıkları almaya çok müsaittir. Düzenli uyku, düzenli oksijen alımı anlamına gelmektedir ve vücudun tüm yorgunluklardan, stresten arınması için dinlenmesi gerekmektedir.

Hava Şartlarına Adapte Olun

Vücudumuzda el ve ayak parmaklarımızda bulunan ve periferik noktalar olarak adlandırılan bölgeler vardır ve bu bölgeler ısıya karşı en duyarlı bölgelerdir. El ve ayak parmak uçlarımızda bulunmakta ve özellikle kış aylarında daha duyarlı olmaktadır. Bu sebepten kış aylarında ellerimizi ve ayaklarımızı örttüğümüz anda başka herhangi bir yerimiz açık olsa bile üşümeyi hissetmeyiz. Bedenen soğuk almamak için öncelikle el ve ayaklarımızı koruma altına almalıyız. Özellikle kadınlarda adet dönemlerinde el ve ayaklarını sıcak tutması soğuk almalarını ve hassasiyetlerini en aza indirecektir.