Maden Suyunun Faydaları

maden suyunun faydaları

Severek tükettiğimiz maden suyu, yer altında kendiliğinden oluşan ve 1 litre içeriğinde minimum 1000 mg çözünmüş mineral, 250 mg karbondioksit ve radyoaktif elementlere sahip doğal bir oluşumdur. Kâr ve yağmur sularının yer kabuğundaki çatlaklardan yeraltına sızması ve 100 yıla yakın bur dönüşüm ile mineralli maden suyuna dönüşmesini doğal  bir mucize olarak kabul etmek gerekir. Çünkü maden suyunun bilinen ve bilinmeyen pek çok faydası bulunmaktadır.

Maden suyu nedir sorusu, aslında bu minerallerle dolu suyun sodadan farklı olduğunun yanıtını da veriyor. Normal suya karbondioksit ve bikarbonat eklendiğinde kolaylıkla soda elde edilebilir. Ancak maden suyu kendiliğinden, tamamen doğal koşullar ile oluşmaktadır. Her ikisi de içerdiği karbondioksit sayesinde mideyi rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Ancak maden suyunun bunun dışında pek çok faydası da bulunmaktadır. İşte maden suyunun faydaları.

  • Kemikleri Geliştirir

Kemikler ve dişler için gerekli olan kalsiyumun kaynağı maden suyudur. Osteoporoz olarak da bilinen kemik erimesinin sebebi kalsiyum eksikliğidir. Bu nedenle kemik erimesi tehlikesi yaşayan kişilere maden suyu önerilmektedir. Ayrıca gebelerin ihtiyaç duyduğu flor, sodyum ve magnezyum da maden suyunda bolca bulunmaktadır.

  • Kandaki Basıncı Dengeler

Maden suyu kandaki basıncı etkileyen kalsiyum ve magnezyumun deposudur. Beyin ve vücuda etki eden bu mineraller kan basıncının belli bir süre aynı seviyede korunmasını sağlar.

  • Kolay Sindirim Sağlar

Maden suyunun faydaları arasında en çok bilinen de sindirimi kolaylaştırmasıdır. Özellikle içerdiği sülfat sayesinde pankreasta lipaz ve amilaz enzimlerinin üretilmesini sağlar. Bu enzimler de kabızlık ve sindirim gibi sorunları ortadan kaldırır.

  • Cilde Parlaklık Verir

Maden suyunun diğer bir faydası da dilde verdiği parlaklıktır. Cildin yenilenmesine yardımcı olan silisyumun ana kaynağı olan maden suyu, kırışıklıkların önlenmesine yardımcı olur ve cilt lekelerini onarır. Bu faydası için maden suyu düzenli olarak her gün 1 bardak olarak tüketebileceği gibi, direkt olarak yüze de uygulanabilir.

  • Saçların Güçlenmesini Sağlar

Maden suyu özellikleri arasında oksijen arzını azaltmak da bulunuyor. Bu sayede gücünü ve nemini kaybetmiş saçlara kökten güç kazandırıyor. Ayrıca saç tellerine kuvvet kazandırıyor ve doğal bir parlaklık sağlıyor.

  • Kas Gelişimine Destek Olur

Maden suyunda bulunan magnezyum ve potasyum aynı zamanda kas gelişimi acısından da oldukça faydalı mineralledir. Özellikle kasların düzgün büyümesi ve işlevlerini yetine getirebilmesi için bu iki minerale olan ihtiyaç büyüktür. Bu nedenle kas geliştirici spor yapanların günde en az 1 bardak maden suyu içmesi önerilir.

maden suyunun faydaları
  • Günlük Kalsiyum İhtiyacını Karşılar

Her yaştan insanın günlük olarak alması gereken bir kalsiyum miktarı bulunmaktadır. Bunu meyve ya da sebzelerden de almak mümkündür. Ancak maden suyu bunun en etkili yoludur. Üstelik hamileler ve çocuklar da günlük 1 bardak kadar tüketebilirler.

  • Su İhtiyacını Karşılar

Maden suyunun cilde faydaları arasında parlaklık verdiği bilinmektedir. Bunun en önemli nedeni cilde sağladığı mineralli sıvı oranıdır. Özellikle sıcak yaz aylarında asitli ve katkılı gıdalar yetine tüketilebilecek maden suyu, hem vücudun su ihtiyacını karşılar, hem de mineral ve vitamin acısından zengin bir takviye sağlar.

  • Kabızlığı Önler

Özellikle hamilelik döneminde kabızlık oldukça sıkıcı bir sorundur. Araştırmalar her gün maden suyu tüketen insanların daha az kabızlık sorunu çektiğine işaret etmekte. İnsanların

  • Magnezyum İhtiyacını Karşılar

Protein sentezinden kan şekerinin dengelenmesine kadar her insan vücudu magnezyum ihtiyaç duyar. 1 litre maden suyunda yaklaşık olarak 108 mg magnezyum olduğu düşünülürse her insan bu mineral deposuna ihtiyaç duyar.