Marulun Faydaları

marulun faydaları

Salataların vazgeçilmez yeşilliği olan marul, antioksidan içeriği ile birçok hastalığa karşı korur. Ayrıca kilo vermek isteyenlerinde kullandığı marul iyi bir kilo kontrolcüsüdür. Peki bu öve öve bitirilemeyen marulun faydaları nelerdir? Ne için tüketilir, neye iyi gelir…
Gelin bu soruların cevaplarını uzmanından aldığımız detaylarla cevaplayalım.

Özellikle salataların ve diyet listelerinin demirbaşı olan marul içerdiği zengin mineral ve vitaminlerle tahtını kimseye kaptırmayacağa benziyor. A, E ve K vitaminleri, karoten, lif, kalsiyum, demir, şeker, magnezyum gibi değerleri içerisinde bulunduran marulun sağlığımız için ne gibi faydaları var?

1) Marulun cilde faydaları
Yüzde canlılık sağlamak için tercih edilen doğal yöntemlerin başında marul gelir. İçerisinde bolca bulundurduğu A vitamini yüzde canlılık ve yenilenme sağlar. Nemlendirici özelliği bulunan marul yüzdeki pullanmalara ve kuruluğa da doğal kür olarak kullanılabilir.
Vücudumuzun günlük A vitamini ihtiyacını sağlayan marul kan dolaşımı hızlandırdığını da söylemeden geçmeyelim.

2) Fazla kilolardan kurtulun
Her kadının hayalinde fazla kilolarından kurtulup istediği elbisenin içine rahatça girebilmek vardır. Ayrıca fazla kiloların sağlığa zararını da söylemek gerekir. Marulun sindirim kolaylığı sağlamanın yanı sıra midede kapladığı fazla hacimle doymuş hissi verecektir. Bu sayede daha az besin tüketerek zayıflamanıza yardımcı olmaktadır.

3) Kalp hastalıkları riskini azaltır
Günümüzde en sık karşılaşılan rahatsızlıkların başında kalp rahatsızlıkları gelir. Kalp sağlığı açısından oldukça önemli K ve A vitaminlerini içeriğinde bolca bulunduran marul kolesterolü de azaltmakta oldukça marifetli bir sebzedir. Kan akışkanlığını hızlandırması ve pıhtılaşmayı önlemesiyle kalp krizi riskini de azaltır.

4) Enfeksiyon ve mikroplardan korur
Doğal antioksidanlardan biri olan marul salgın ve enfeksiyonlardan sizleri koruyan bir kalkan olacaktır. Vücudunuzda oluşan intihaplardan kurtulmak içinde her gün tüketebilirsiniz.

marulun yararları

5) Kemik erimesini önler
Bolca bulundurduğu K vitamini sayesinde kemikler ve kasların sağlığı için yararlıdır. Kemik hücrelerini yenilenmesini sağlayan marul kas erimesi gibi hastalıkları olan kadınların her gün düzenli olarak tüketmesi gereken sebzeler arasındadır.

6) Uyku problemini çözmeye yardımcı olur
Birçok derde derman niteliğindeki marulun faydaları aslında saymakla bitmez. Pek bilinmese de uzmanlar tarafından marulun deliksiz bir uykunun anahtarı olduğu söylemekteler. Çeşitli sebeplerden oluşan uyku sorununuzu yatmadan önce bir miktar marul yiyerek aşabilirsiniz.

7) Saç dökülmesini azaltır
Yıpranmış saçlar için besleyici nitelikte olan marul saç dökülmesini azaltmak içinse iyi bir seçenek. Haftada birkaç kez saçlarınıza marul suyu uygulamak yeterli olacaktır. Derinlemesine bakım ve besleme sağlarken saçınızın canlılığını da koruyacaktır.

Marulun faydaları ile ilgili bilgiler verdiğimiz bu yazımız umarım sizin için faydalı olmuştur. Bilir kadın olarak sağlıklı yaşamlar dileriz.