Melisa Çayının Faydaları ve Zararları

melisa çayının faydaları ve zararları

Melisa bitkisi adını, Yunanca’da ‘’melissa’’ olarak geçen, ‘’bal arısı’’ anlamına gelen kelimeden almıştır ve Akdeniz bölgesinde yoğunlukta yetişen nane türünden bir bitkidir. Literatürde oğul otu ve limon otu olarak da geçen melisa bitkisi kaynatılıp tüketildiğinde pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Fakat her besinde olduğu gibi aşırı tüketildiğinde zararlı olmaktadır. Bitkinin içeriğinde bulunan bazı maddelere ajerjisi olan kişilerde yan etkiler oluşabileceğinden dolayı doktora danışmadan melisa çayını tüketmemesi en doğrusu olacaktır.

Melisa Çayı Faydaları

Melisa çayı özellikle strese, sindirime bağlı rahatsızlık ve sorunlara, uykusuzluğa iyi gelmesiyle bilinir ve zayıflamadan boy uzatmaya kadar pek çok etkisi mevcuttur. İşte melisa çayının faydaları :

-Melisa otu doğal bir sakinleştirici görevi görmektedir ve sinirleri kuvvetlendirerek depresyonu dahi önlemeye yardımcı olur. Bu küçük çaplı sakinleştirici etkisi sayesinde baş ağrılarına da etkili olmaktadır.

-Pek çok sindirim sistemi rahatsızlığına iyi gelmektedir.

– Özellikle öğrenme ve algılama yetilerini açmada etkisi gözlenen melisa çayı içeriğinde bulunan rozmarinik asit ile beyne faydalı olmaktadır.

– Melissa çayı aynı zamanda tıpta Alzheimer hastalığının da tedavisi için ilaçların içeriğinde kullanılmaktadır.

– Melisa yaprakları yapıları gereği anti bakteriyel etki göstermektedir ve hastalıklara karşı mücadelede hücrelere yardımcı olmaktadır.

Melisa çayı faydaları arasında aynı zamanda spazm gidermesinin yanı sıra, kramp oluşumu ve kramp ağrılarına iyi gelmektedir.

Melisa Çayı Zararları

Melisa çayının sakinleştirici ve yumuşatıcı etkisi her ne kadar bir avantaj sağlıyor olsada fazla kullanıldığında sinir hücrelerine zarar verebilir.

Eğer bünyenizde Glikom hastalığı var ise melisa çayından uzak durmanız gerekmektedir. Kronik bağırsak rahatsızlığınız var ise, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya ameliyattan yeni çıkmış bir hastaysanız melisa çayını bu durumlarda kullanmamanızı tavsiye ederiz. Yine ülser hastalığınız bulunuyorsa melisa çayını bir doktor kontrolünde ona danışarak kullanmanız en doğrusu olacaktır. Bu şekilde melisa çayının zararları konusunda tedbir alabiliriz.

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

melisa çayı nasıl demlenir

Melisa çayı nasıl demlenir sorusunun cevabına bakacak olursak: aktardan satın aldığınız veya topladığınız melisa bitkisini (oğul otu/limon otu) 1 bardak gelecek şekilde suyunuzu ölçümledikten sonra 1 tatlı kaşığı kadar cezveye doldurarak kaynatın ve siyah çay mantığındaki gibi 3 veya 5 dakika kadar beklettikten sonra melisa çayını içebilirsiniz.