Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

Metabolizma, vücudumuzun en önemli kimyasal olaylarından birisidir. Yavaş çalışması durumunda fazla kilolara ve hızlı kilo alma durumuna sebebiyet verirken, hızlı çalışması durumunda da hızlı kilo vermeye ya da kilo alamama gibi durumlara neden olmaktadır. Hatta halk arasında “su içsem bana yarıyor” ya da “ dünyaları yiyorum ama kilo almıyorum” gibi söylemler metabolizma hızıyla alakalıdır. Metabolizma hızı kimi insanlarda doğuştan hızlı veya yavaş olsa da sonradan sağlıklı beslenerek metabolizma hızını arttırmak mümkündür. Bunun için metabolizmayı yavaşlatan yiyecekler ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekler konusunda bilgili olmak gerekmektedir. Peki, bu yiyecekler nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Metabolizmanın yavaş çalışması aslında başlı başına bir sorundur. Eğer sizin de böyle bir probleminiz varsa aşağıda belirteceğimiz yiyecekleri muhakkak tüketmeye özen gösterin.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler şunlardır:

  • Elma sirkesi: Sirkenin şifaları saymakla bitmez. Eğer metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız, en azından her gün bir kaşık elma sirkesi tüketmeye çalışın. En kolay olarak salatanıza ekleyerek başlayabilirsiniz.
  • Biberiye bitkisi: Biberiye bitkisinin kanı hızlandırıcı etkisi kanıtlanmıştır. Bu sebepten dolayı salatalarınızda yer vermelisiniz.
  • Tarçın: Şeker hastaları içinde iyi bir çözüm olan tarçın mucizevi etkilere sahiptir. Metabolizmayı oldukça hızlı bir şekilde arttırmasıyla birlikte sağladığı tokluk hissi de önemlidir. İsterseniz bir şişe içerisinde atıp su ile beraber tüketebilirsiniz. Bunun dışında meyvelerin üstüne serpip tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.
  • Kahve: Kahvenin içerisinde bulunan kafein, metabolizmayı hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle spordan sonra kahve tüketilmesi bu sebepten dolayı önerilmektedir.
  • Yeşil çay: Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı olan etkisi yıllardır konuşulmaktadır. Bunun dışında içerisinde barındırdığı maddeler sebebiyle yağ yakmayı da hızlandırmaktadır.
  • Ananas: Üstüne tarçın serpilerek kullanılması durumunda oldukça etkili ve güzel bir besin olmaktadır. Mutlaka denemelisiniz.
  • Yulaf Ezmesi: Sabahları kahvaltıda süt yardımıyla kullanılabilir. İçerisinde bulunan yük miktarda lif sayesinde hem sağlıklı hem de enerji verici bir besin görevi görecektir.
  • Badem: Hem metabolizmayı hızlandırmakta hem de yüksek miktarda protein bulundurmaktadır. Spor yapanlar için birebir ve iyi bir ara öğün besini olacaktır.