Mide Bulantısı Neden Olur?

mide neden bulanır

Mide bulantısı nedenleri konusuna başlamadan önce isterseniz sizleri en çok çalışan organlarımızdan olan mide hakkında biraz bilgilendirelim. Vücudumuzda olan birçok olumsuzluğun habercisi olan mide bulantı durumunda bizlere birçok şeyi anlatmak istiyor olabilir. Acil doktora başvurmamız gereken hastalıkların habercisi olabildiği gibi günlük hayatta karşılaştığımız iş, trafik ve maddi sorunlardan kaynaklanan streslerimizin de etkisiyle midemizde bulantılar oluşabilir.

Yediğimiz besinler ağızımızda parçaladıktan sonra yemek borusundan midemize gider. Midemizin çeşitli kas hareketleri ve salgıladığı enzimlerle fiziksel ve kimyasal olarak ayrışma yani sindirim işlemi devam eder. Sindirim için böylesine önemli bir organda oluşabilecek birçok problem vücudumuzda başka sorunları da beraberinde getirebilir.

Mide Neden Bulanır?

Mide bulantısının başlıca nedenlerini sizler için derledik. Fakat öncelikle şunu belirtmeliyiz ki eğer mide bulantısı sorununu sürekli yaşıyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. İşte başlıca mide bulantısı nedenleri :

ÜLSER VE GASTRİT

En sık görülen mide bulantısı nedenleri arasındadır. Genelde yetişkinlerde görülüyor olsa da küçük yaşlarda da ortaya çıkabilir. Hastalık genel olarak mide kapakçığının geriye kaçması sonucunda midenin sindirim için oluşturduğu asidin yemek borusuna doğru gelmesi durumunda oluşur. Bu sebeple bulantı ve kusma meydana gelir.

GIDA ZEHİRLENMESİ

Tarihi geçmiş ürün tüketimi sonucu vücuda giren zararlı organizmaların vücuttan atılması için mide sık sık kusma VE bulantı gibi faaliyetlere neden olur. Ayrıca ishal de bu sebeple olabilir. Bunun gibi durumlarda vücut aşırı yorgun düşeceği için bir uzmana acilen başvurulmalıdır.

GRİP ENFEKSİYONU

Mide bulantısı nedenleri özellikle kış aylarında ve salgın zamanlarında gribal enfeksiyondan dolayı olabilir. Bu tarz rahatsızlar sonucunda vücutta oluşan intihapların atılmaya çalışılması durumlarında mide bulantısı gerçekleşebilir.

STRESE BAĞLI MİDE BULANTISI

Makalemizin en başında bahsettiğimiz gibi mide bulantısının strese bağlı nedenleri de olabiliyor. İnsan ruh sağlığı birçok organı olumsuz yönde etkilediği gibi mideyi de bu yönde hayli etkilemektedir. Aşırı kaygı, duygu durum bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar midenizin çalışma düzenine oldukça zarar verir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Eğer sürekli olarak mide ağrısı çekmiyorsanız genel itibariyle bir sorun yok demektir. Ancak her gün bu sorunu yaşıyorsanız vereceğimiz öneriler sizleri rahatlatabilir. Fakat her ne olursa olsun bir uzmana danışmanızda oldukça yarar olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum.

Mide bulantısı esnasında kolonya gibi kokular sizlere iyi gelebilir. Ayrıca temiz hava almanızda da fayda var. Vişne suyu ve limon suyu gibi ekşi içeceklerden birkaç yudum almak sizleri ferahlatabilir. Ayrıca yoğurt yemenizde de fayda var. Mide bulantınızı tetikleyecek yiyecek ve içeceklerden de vazgeçmeniz gerekmektedir. Bilhassa yağlı yiyecekler bulantınızı daha çok tetikleyecektir.