Migren İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

migren için doğal tedavi yöntemleri

Migren rahatsızlığı ülkemizde çok fazla görülen bir hastalık türüdür. Bu hastalık kadınlarda %75 , erkeklerde ise %25 oranında görülmektedir. Migrenin şiddetli baş ağrısı, ışığa karşı hassasiyet, kusma ya da bulanık görme gibi çeşitli belirtileri mevcuttur. Genellikle rahatsızlık kendini ataklarla belli eder ve bu ataklar 4 saat ile 72 saat arasında sürebilir. Bu zaman zarfında kişide yüksek derece baş ağırı oluşmaktadır. Peki migren rahatsızlığı neden olur, ne gibi durumlarda tetiklenir, tedavi yöntemleri nelerdir?

Migren Ağrısı Neden Olur?

Migren doğuştan gelen bir rahatsızlık olsa da migren ağrısını tetikleyen bazı etkenler mevcuttur.

Migren ağrısını tetikleyen etkenler;

  • Yoğun baskı ve stres
  • Yer ve hava değişimi
  • Sağlıksız ve bilinçsiz beslenme
  • Uyku düzeninin bozuk olması

Belirttiğimiz etkenler migren ağrısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu etkenlere dikkat edildiğinde migren ağrısının azaldığı görülmektedir.

Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Migren tedavisi için öncelikle iyi bir doktora görünmek gereklidir çünkü migren gibi belirtilere sahip başka beyin rahatsızlıkları da mevcuttur.

Eğer yaşanan belirtiler Migren rahatsızlığından kaynaklıysa öncelikle bazı noktalara dikkat etmek gereklidir. Özellikle uyku düzeni ve sağlıklı beslenme konularına özen gösterilmelidir. Rahatsızlık geçiren kişi aç gezmemeli ve gerekirse belirli bir beslenme programı uygulamalıdır. Bu kurallara uyan hastalar genellikle migren ataklarından daha az etkilenmektedir. Aynı zamanda migren atakları da belirgin oranda azalmaktadır. Bunun dışında doktor kontrolünde günde bir defa içilen bir ilaçla ağrısız bir yaşam sürdürülebilir.