Miyop Nedir Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Olur?

Miyop nedir, miyop belirtileri ve tedavisi

Miyop, bir tür görme bozukluğudur. Eğer kişide bulunan miyop düşük derece de ise sadece uzağı görmekte zorlanırken, ileri düzeyde olduğunda ise yakın mesafeyi de görmekte zorlanmaktadır. Hemen hemen her yaşta oluşabilen miyop için birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis oldukça önemlidir. Peki miyop neden olurmiyop belirtileri ve  miyop tedavisi nasıl olur? dilerseniz bunlara gözatalım:

Miyop Neden Olur?

Miyop ve diğer göz rahatsızlıklarının sebebi yıllardır araştırılmaktadır. Genellikle halk arasında; yakından televizyon izleyen, çok bilgisayar oynayan veya çok telefona bakan kişilerin miyop olacağı söylenir. Aslında bu büyük bir yanlışlıktır. Yapılan araştırmalar, çok bilgisayara bakmanın veya çok oyun oynamanın göz bozukluğunu tetiklemediğini kanıtlamıştır.

Miyop rahatsızlığının temelinde genetik faktörler olduğu düşünülmektedir. Yani anne ve babasının gözleri bozuksa, çocuğun da gözleri bozuk olabilir. Peki, Miyop belirtileri nelerdir?

Miyop Belirtileri Nelerdir?

miyop belirtileri

Miyop olan kişiler genellikle gözlerini kısarak bakmaktadır. Bunun yanı sıra zaman zaman kafalarını sağa sola eğip baktıklarıda olur.

Küçük yaşlarda anlaşılması biraz daha zordur. Çünkü çocuk, iyi görüşün ne demek olduğunu bilmemektedir. Yani doğal olanın kendi görüşü olduğunu düşünmektedir. Ancak ilerleyen yaşlarda tespiti oldukça kolaydır. Okul çağlarında veya ileriki dönemlerde uzaktaki cisimlerin net seçilemediğini veya uzaktaki yazıların net okumadığını fark edecektir. Peki, miyop tedavisi nasıl olur?

Miyop Tedavisi Nasıl Olur?

Çoğu insan miyop nasıl geçer gibi sorular sormaktadır. Miyop, gözlük veya lens takarak etkisiz hale getirilebilir ancak bu geçici bir çözümdür. Kalıcı çözümse, lazer ameliyatı ile gözleri çizdirmektedir. Bu yöntem sadece gözleri uygun olan hastalara uygulanmaktadır.