Normal Yumurta ile Organik Yumurta Arasındaki Farklar

Normal Yumurta ile Organik Yumurta Arasındaki Farklar

Kahvaltıların, pastaların veya çeşitli yemeklerin vazgeçilmezlerinden biri olan yumurta yıl içerisinde milyonlarca kişi tarafından tüketilmektedir. Dünya geneline bakıldığı zaman en çok tüketen ve en çok üreten ülke konumunda Çin bulunmaktadır. Tabi üretim denildiği zaman da akla birbirinden farklı yumurta çeşitleri gelmektedir. Türkiye’de özellikle artan çiftlikler sayesinde normal yumurta en çok tüketilen çeşitlerden biridir. Fabrika ve tavuk çiftlerinden üretilen normal yumurtanın yanı sıra doğal yumurta çeşidi de ülkemizde son dönemlerde ön plana çıkmıştır. Adında da anlaşılacağı üzere doğal yöntemlerle üretim sağlanmaktadır. Tabi birbirinden farklı isimlere sahip olmalarının yanı sıra içermiş olduğu farklılıklarda bulunmaktadır.

Yumurtanın Faydaları

Normal veya organik ürünleri detaylı olarak incelemeden önce yumurtanın faydalarına genel olarak göz gezdirmek sizlerin yararına olacaktır. Genel olarak baktığımız zaman yumurta faydaları ile kendisinden her zaman söz ettirmiştir. Başta diyet listeleri olmak üzere neredeyse insan sağlığıyla alakalı her belgede kendisine yer bulmuştur. Yumurtanın uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonucunda tüm faydaları aşağıda yer aldığı gibidir;

 • Vücutta ihtiyaç duyulan tüm demir değerlerini arttırır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Göz bozukluğu ve göz hastalıklarının tamamına iyi gelir ve gözü besler,
 • Kalp sağlığını korurken iyi kolesterolü dengeler,
 • Protein konusunda zengin bir ürün olduğu için vücudun protein ihtiyacını karşılar,
 • Kemik ve kas gelişimini sağlar,
 • Vitamin ve amino asit değerleri ile vücudu besler,
 • Kolin maddesinden dolayı beyine yararlıdır,
 • Hafıza kayıplarını önler.

Yukarıda yer alan yararların yanı sıra vücuda birçok yararı olduğunu da unutmamalısınız.

Normal ve Organik Yumurta Arasındaki Farklar

Normal ve organik yumurta arasındaki farklar kesinlikle önemli bir alandır. Kahvaltılarda veya gün içerisinde tüketebileceğiniz yumurtaların arasındaki farkları öğrenerek kendiniz için doğru tercihler yapabilirsiniz.

 • Besin Değeri: Normal ve organik yumurtayı göz önünde bulundurduğunuz zaman organik yumurtanın besin değerleri normal yumurtaya göre daha yüksektir. Normal yumurtada birçok besin değerini içerse de organik yumurtada Omega-3 %40 daha fazlayken A ve E vitamini iki kat yüksektir. Dolayısıyla besin değeri için organik yumurtayı tercih edebilirsiniz.
 • Kimyasal Madde: Şüphesiz iki yumurtayı birbirinden ayıran en önemli noktalardan biri de kimyasal maddelerdir. Organik yumurta ile ilgili herhangi bir kimyasal madde kullanımı söz konusu değildir. Normal yumurta ise çiftlik sistemiyle elde edildiği için kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Normal yumurtayı uzun süreli tüketmeniz halinde kimyasal maddelerden dolayı kanser gibi çeşitli hastalıklara maruz kalabilirsiniz.
 • Antibiyotik: Normal yumurtalar yukarıda da bahsettiğimiz gibi fabrikasyon ürünler olduğu için tavukların hastalanması halinde antibiyotik verilir. Başta böbrek olmak üzere vücudun birçok noktasında zararı olan antibiyotik normal yumurta sayesinde vücuda girebilir. Fakat organik yumurtada bu durum böyle değildir. Tamamen adından da anlaşıldığı üzere organik yöntemler ile tavuklar büyümektedir.

Yukarıda yer alanların yanı sıra tüketen kişiler lezzette de ciddi bir fark olduğunu söylemektedir. Organik yumurtanın normal yumurtadan çok lezzetli ve daha doyurucu olduğu tüketen kişiler tarafından da söylenmektedir.

Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Doğal yumurta son dönemlerde milyonlarca insan tarafından tercih edildiği için neredeyse her yerde satışı yapılmaktadır. Fakat doğal diye aldığınız yumurtaların gerçekten doğal olup olmadığını anlayabiliyor musunuz? İşte bu noktada aşağıda yer alan bilgileri kullanmanız sizlerin yararına olacaktır;

 • Sertifika: Süpermarket veya şarküterilerden satın alıyorsanız, mutlaka sertifikası olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Sertifika yoksa eğer satın almamalısınız.
 • Kod: Nisan 2018 yılından itibaren ülkemizde ürünlerin nasıl yetiştirildiği ile ilgili çeşitli kodlar çıkarılmıştır. ‘0’ kodu ise organik olduğunu temsil etmektedir. Satın alacağınız ürünlerde bu kodun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.
 • Şekil: Organik ürünlerde fabrikasyon ürünleri gibi tek bir boyut elde etmek mümkün değildir. Dolayısıyla satın aldığınızda şekillerini kontrol etmelisiniz.

Yukarıda ayırt etmeniz için bilgiler yer alsa da birçok insan rengine bakarak karar vermektedir. Fakat renk yanıltıcı bir noktadır. Nitekim organik olan yumurtalar beyaz veya kahverengi olabilir. Renk tamamen tavuğun cinsi ile alakalıdır. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak renge göre ürün satın almamalısınız.

Yumurtanın Bayat Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yumurtanızı organik veya normal tercih edip etmeyeceğiniz tamamen size kalmıştır. Fakat hangi yumurtayı tercih ederseniz edin bayat olmamasına özen göstermelisiniz. Nitekim bayat yumurtalar zehirlediği gibi farklı sağlık sorunları ile sizleri karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle de satın aldığınız yumurtanın bayat olup olmadığını anlamak adına aşağıda yer alan bilgileri kullanabilirsiniz;

Yumurtanın sığabileceği ve gözükebileceği bir kabı su ile doldurunuz,
Yumurtayı su ile doldurduğunuz kabın içerisine bırakınız,
Yumurta suyun içerisinde yatay bir durumda kalırsa tazedir,
Yumurta suyun içerisinde yarı yatay bir konumda duruyorsa 7-10 günlük,
Yumurta suyun içerisinde tamamen dik bir pozisyondaysa bayattır.

Yukarıda yer alan yöntemin yanı sıra aşağıda yer alan yöntemi de deneyebilirsiniz;

Yumurtayı bir tabağa kırınız,
Yumurtayı kırdığınız anda sarısı dağılmadan kalıyorsa tazedir,
Yumurtayı kırdığınız anda sarısı dağılıyorsa bayattır.

Sizlerde iki yöntemden kendiniz için en uygun olanını kullanabilir ve yumurtanın tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.