Protein Nedir, Ne İşe Yarar?

Protein nedir, ne işe yarar

Protein, insan vücudu için önemli oldukça önemlidir. Genellikle hücre bölünmesinde ve hücre gelişiminde çok büyük rol oynamaktadır. Gelişimimizde rol alan bazı maddeler vücudumuz tarafından sentezlenebilse de protein üretilmemektedir. Bundan dolayı vücudumuz dışarıdan protein almaya ihtiyaç duymaktadır.

Proteinin en büyük faydalarından birisi de kansızlığa iyi gelmesidir. Ayrıca yüksek miktarda protein alan kişiler daha dirençli olduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Peki, protein ne işe yarar?

Proteinin Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da aslında birkaç ipucu verdik. İnsan vücudunun daha dirençli olmasında ve daha kuvvetli olmasında oldukça etkilidir. Ayrıca ağır fiziksel spor yapan kişilerin yoğun miktarda protein tükettikleri ilginizi çekmiştir. Bunun sebebi, kas onarımını hızlandırması ve kasları geliştirmesidir.

Sizin için bu yazımızda, protein fayları ve günlük protein ihtiyacı hakkında detaylı bir araştırma yaptık. Peki, faydaları nelerdir?

  • Kas Gelişimi: Özellikle fitness gibi sporlarla uğraşan kişilerin yoğun miktarda protein tüketmeleri gerekmektedir. Bu kişiler kaslarını çalıştırdığı için kasların yoğun bir biçimde proteine ihtiyacı vardır. Eğer bu kişiler yeterli miktarda protein alırlarsa, vücutları oldukça hızlı bir şekilde gelişir ve güzel bir görüntüye kavuşur.
  • Tok tutar: Genellikle diyetisyene giden kişiler sürekli sebze yiyeceğini düşünüp üzülmektedirler. Bu çok büyük bir yanlıştır çünkü diyetisyenler genellikle protein ağırlıklı beslenmeyi tavsiye etmektedir. Bunun sebebi proteinli yiyeceklerin daha tok tutmasıdır.
  • Kan şekerini düşürmektedir: Yapılan araştırmalarda, günlük ortalama 50 gr protein tüketen kişiler kan şekerinin %40 daha düşük olduğu belirlenmiştir. Yani protein, kan şekerini düşürmek için iyi bir seçenektir.
  • Saç ve tırnaklara iyi gelir: Özellikle saç konusunda problemi olan kişilerin mutlaka proteinli yiyecekler tüketmesi gerekmektedir. Protein, saç ve tırnakların yapısını güçlendirmektedir.