Renk Körlüğü Nedir, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Renk Körlüğü Nedir, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Renk körlüğü, renklerin ayırt edilememesi hastalığıdır. Bu hastalığa temel olarak koni hücreleri sebep olmaktadır. Renk körü olan hastalar nesneleri olduğu renklerden farklı olarak görmektedir. Koni hücreleri az olan kişilerde genellikle renk tonları ayırt edilemezken, koni hücreleri hiç olmayan kişilerde her şey siyah beyaz gözükmektedir.

Sizler için bu yazımızda renk körlüğünün ne olduğundan, belirtilerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz. Peki, renk körlüğü belirtileri nedir?

Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Renk körlüğünün ağrı sızı gibi temel belirtileri yoktur. Renk körlüğü, anlaşılması zor bir rahatsızlıktır. İnsanlar bu hastalığa doğuştan sahip oldukları için, renk nedir bilmezler. Bu sebepten dolayı kişilerin bunu anlaması uzun yıllar sürebilir. Bu sebepten dolayı uzman bir doktor tarafından renk körlüğü testi yapılmalıdır. Ancak bu şekilde erken bir tanı koyulabilir.

Renk körü olan kişilerin ehliyet alması yasaktır. Ayrıca buna benzer bazı yasaklar da bulunmaktadır. Peki, renk körlüğü neden olur?

Renk Körlüğü Neden Olmaktadır?

Renk körlüğü, genetik bir rahatsızlıktır ve bebeklikten itibaren ömür boyu sürer. Yapılan araştırmalarda, erkeklerde görülme ihtimalinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.

Kısacası genetik bir rahatsızlıktır ve sonradan görülme ihtimali çok düşüktür.

Renk Körlüğü Tedavisi Var Mı?

Renk körlüğünün kalıtsal bir hastalık olduğunu yukarıda söyledik. Maalesef ömür boyu süren bu hastalığın herhangi bir tedavisi yok.

İnternette çeşitli ameliyatlarla renklerin ayırt edilmesinin kolaylaştırıldığı ile ilgili bazı bilgiler dolaşıyor. Bu durum sonradan çıkan renk körlüğü rahatsızlıkları için geçerlidir. Yani doğuştan ve kalıtsal olan renk körlüğü hiçbir operasyonla düzeltilemez.