Sabah Yürüyüşünün Faydaları

Bilirkadın.com olarak bu yazımızda sizlere sabah yürüyüşün sağlığımız açısından faydalarından bahsedeceğim. Yazıya geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki yazımızı baştan sona okuyun, sabah yürüyüşünün faydaları ile ilgili bilgileri öğrenince sizlerde çok şaşıracaksınız. Dilerseniz sözü çok fazla uzatmadan alt başlıklar halinde sabah yürüyüşün faydaları neler olduğuna gözatalım:

Güne Zinde Başlamak

Sabah yürüyüşü ile birlikte güne agresif ve yorgun bir şekilde başlamaya son vererek zinde başlayabilirsiniz. Üstelik bunu sadece günde yarım saat yürüyerek yapabilir ve gününüzün diğer kalan kısmında oldukça rahat geçirebilirsiniz.

Hastalıklara Karşı Vücuda Direnç Kazandırır

Günde yarım saat yapılan yürüyüş ile bir çok hastalığa karşı vücudumuzun daha dirençli olmasını sağlayabiliriz. Yürüyüş diyabet, depresyon ve bazı kanser çeşitleri gibi hastalıkların başlama riskini azaltmasının yanı sıra yüksek tansiyon ve kolesterole karşıda vücudumuza direnç kazandırır.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar söylenenleri haklı çıkaran cinsden. Amerikan Sağlık Birliği’de konuşmacı olan Doktor Gregg Fonarow yaptığı açıklama ile birlikte spor yapmanın sağlığımız açısından oldukça önemli olduğunu, kalp ve damar sorunlarına karşı bize yardımcı olmasının yanı sıra genel sağlığımız açısından faydalı olduğunu belirtti. Zira yine yapılan çalışmalara göre yürüyüşün kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı faydalı olduğu saptanmıştır.

Metabolizmanın Hızlı Çalışmasına Yardımcı Olur

Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamak için bazen çok fazla şeyler yapmak zorunda kalabiliriz. Bu tarz bizi uğraştıracak şeyleri yapmak yerine oysaki basit bir şekilde tempolu yürüyüş yapsak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olmakla birlikte sağlığımız için kilo vermenin yanı sıra , vücudumuzu bazı hastalıklardan (idrar yolu enfeksiyonu gibi) korumuş oluruz.

İdeal Kiloya Ulaşabilirsiniz

Özellikle kilolu bayanların şikayetleri arasında yer alan bu durum, bazı kadınlarca da kilo alır mıyım endişesi şeklinde olmaktadır. Bu tarz istenmeyen durumları yaşamamak adına sabah yürüyüşünün önemi oldukça fazladır. Kilolu olan kadınlar kilo vermek için 14 gün boyunca düzenli olarak sabah yürüyüşü yaptıklarında fark edilir bir şekilde kilo verdiklerini görecekler.  Tabi ki burada sabah yürüyüşün yanında beslenmemize de dikkat etmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Sabah yürüyüşü aynı zamanda kilo almak istemeyen ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmek isteyenlerin yapmaları gereken aktivitelerden biri olduğunu söyleyebiliriz.