Sakızın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Sakızın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Bilirkadin.com olarak bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için sakın çiğnemenin faydalarından ve zararlarından bahsedeceğiz. Sakızın faydaları ve zararları ile ilgili bilgilere geçmeden önce öncelikle şunu söylemeliyiz ki bazı insanlarda sakız yutma alışkanlığı bulunmaktadır, bu kesinlikle sağlığımız açısından oldukça zararlıdır. Bundan dolayı sakız çiğnerken eğer yutma alışkanlığınız var ise kesinlikle bu alışkanlığınızdan vazgeçmenizi öneririz. Bu bilgilerin arından dilerseniz sakız çiğnemenin faydaları ve zararları kısımlarına geçelim.

Sakızın Faydaları

  • Sakız çiğnemek hafızayı güçlendirir.
  • Şekersiz sakızlar ağız sağlığımız açısından faydalıdır. Aynı zamanda çoğu şekersiz sakızın içesinde xylitol adında bir madde bulunmaktadır. Bu madde ağız içindeki oluşabilecek zararlı bakterilerin büyük bir bölümünü yok etmektedir.
  • Genellikle kilo vermek isteyen ve sigarayı bırakmaya çalışan insanlar için de faydalıdır. Ancak bu noktada bilimsel olarak kanıtlanmış bir kanı yoktur.

Sakızın Zararları

  • Sürekli sakız çiğneyen kişiler, gereğinden fazla hava yutmaktadır. Bu durumda gereksiz gaz oluşumunu tetiklemektedir.
  • Sürekli sakız çiğneyen insanlar, daha sık baş ağrısı problemleri çekmektedir. Özellikle migren gibi kronik rahatsızlıklara sahip olan kişilerin, sakız çiğneme alışkanlıklarını azaltmaları gerekmektedir.
  • Sakızın içinde bulunan xylitol maddesi her ne kadar ağız sağlığı için faydalı olsa da, bağırsakta bulunan yararlı maddelerin yok olmasına da sebebiyet vermektedir. Bu anlamda xylitol maddesinin fazlasının zararlı olduğunu söyleyebiliriz.