Sarımsağın Faydaları Ve Zararları

Sarımsağın Faydaları Ve Zararları

Yapılan araştırmalarla neticesinde sarımsağın insan vücudu için çok faydalı bir besin olduğu kanıtlanmıştır. Genellikle kokusu sebebiyle bazı kesimler tarafından tercih edilmese de hem sağlık açısından hem de yemeklerin lezzeti açısından çok güzel bir besindir. Peki, içerisinde yoğun miktarda demir ve kalsiyum barındıran sarımsağın faydaları nelerdir?

Sarımsağın Faydaları

  • Sarımsak, eski çağlardan itibaren soğuk algınlığı için kullanılmaktadır. Sarımsak, içerisindeki maddeler sebebiyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir ve iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Ayrıca sarımsak tüketen insanlar genellikle kış aylarında daha az soğuk algınlığı rahatsızlığına yakalanmaktadır.
  • Kansere karşı etkilidir. Sarımsak, mide ve kolon kanserine karşı vücuda bağışıklık kazandırmaktadır. Ayrıca sarımsağın kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlattığı bilinmektedir.
  • Kalp krizi riskini azaltmaktadır. Sarımsağın kan basıncını azaltıcı özelliklere sahip olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sebepten dolayı yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara sahip olan hastaların sık miktarda tüketmesi oldukça önemlidir.
  • Sarımsak yiyen insanlar genellikle daha uzun yaşamaktadır. Tabi ki insan yaşamı tek bir faktöre bağlı değildir fakat sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, yaşam süresini ve kalitesini arttırmaktadır.
  • Fiziksel olarak güçlendirmektedir. Özellikle yüksek tempoda fiziksel aktivite yapan insanlar için yapılan araştırmalarda, sarımsak tüketen insanların fiziksel olarak daha dirençli olduğu ve daha az yorulduğu keşfedilmiştir.

Sarımsağın Zararları

Sarımsağın faydaları olsa da aşırıya kaçıldığında bazı zararları da mevcuttur.

  • Aşırı tüketiminde midede ağrıya sebep olabilir.
  • Baş ağrısı ve ciltte kaşınmalar yaratabilir.
  • Doğum kontrol haplarının etkisini azalttığı yönünde söylemler vardır.

Sarımsağın faydaları ve zararlarından bahsettiğimiz bu yazımızı okuduğunuz için siz değerli okurlarımıza teşekkür ederiz. Aynı zamanda dilerseniz ” sarımsak çayının faydaları ” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.