Sivrisinek Isırığının Zararları Ve Korunma Yolları

Sivrisinek Isırığının Zararları Ve Korunma Yolları

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte bir çok kişi sivri sinek ısırıklarından bir hayli rahatsız olmaktadır. İlk bakışta kızarlık ve kaşınma gibi oluşan rahatsızlıklar aslında alerjisi olanlar için çok büyük sorunlara yol açabiliyor. Hatta yapılan açıklamalarda sivrisinek ısırığı ölümle sonuçlanabileceği vurgulanmakta.

Sivri sinekler kan taşıdıklarından dolayı sarı hurma, sıtma ve fil hastalıklarını bulaştırabilirler. AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü ise bu canlılarda gelişmediğinden dolayı ısırma sonucunda bulaşmamaktadır. Eğer sivri sinek ısırığına karşı alerjiniz var ise ısırılan bölgeye buz ile masaj yapabilirsiniz. Aynı zamanda anti alerjik ilaçlar alıp kremler kullanabilirsiniz.

Peki sivri sineklere karşı korunmak ne gibi önlemler alabiliriz? Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden bu konuya geçelim.

Sivrisineklerden Korunma Yolları

  • Pencereler açık yatıyorsanız eğer sivri sineklerin içeri girmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu sorunu sineklik takarak yada pencerenizin önüne bir bardak sirke koyarak çözebilirsiniz. Sirke kokusundan hoşlanmayan bu canlılar pencerenize yaklaşmayacaktır.
  • C vitamini içeren besinler tüketerek terlememizi önleyebiliriz ve böylece sivrisineklerin bizi bulmalarına karşı önlem almış oluruz. Zira sivrisinekler ter kokusundan bizleri daha kolay bulmaktadır.
  • Sivrisinek kovucu olarak bilinen ürünlerden prize takılanları kullanın. Sprey tarzında olan ürünleri kullanmayın çünkü içerisinde bulunan kimyasal maddeler insan cildine zarar verebiliyor.
  • Koyu renkli kıyafetler giyilmemesi gerekmektedir. Zira sivrisinekler en çok koyu renkli ürünlere konmaktadır.